Çarşamba, 20 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

Siyah beyaz fotoğraflar

Her fotoğraf dündür, bugüne yansıyan…
Gazeteci Alettin Şen’in Kırtasiye dükkânının yanında büyük bir ciddiyet içinde ayaklı fotoğraf makinesinin siyah örtüsünün altına kafasını sokup, tam karşısındaki tahta sandalyeye oturttuğu insanların fotoğrafını çeken Çörçil amcayı hayal meyal hatırlıyorum.
Çörçil amca:
“Bugün git, yarın gel al.” Demezdi fotoğrafını çektiklerine.
“Bir dolaş gel.” Derdi.
Onun çektiği fotoğraf su fotoğrafıydı. Makinesinden çıkardığı filmi özenle karanlık örtüler altında çalışarak oluştururdu.
O eski evraklar da şimdi ne çok siyah beyaz fotoğrafları duruyordur Çörçil amcanın.
Teknoloji gelişince fotoğrafçılar türedi her bir sokakta. En ünlüleri Foto Suphan ile Foto Kırcan’dı. Küçük kentimizin insanları onları kentin valisi, belediye başkanı gibi tanırdı. Daha sonraları Foto Sitil, Foto Orhan, Foto Gardaş gibi fotoğrafçılar da katıldı bu piyasaya.
Fotoğraf her şeyiydi insanın. Nüfus cüzdanından tutun da diplomasına, tapusuna, ehliyetine mutlak gerekliydi.
Derken siyah beyaz fotoğrafların yerini renklileri aldı. Stüdyolar büyüdü. Vesikalık ve haftalık olarak sınıflanan ve mutlaka rötuşa gerek duyulan fotoğraflar daha doğal ve çözünürlüğü yüksek makinelerde hatasız fotoğraflar yetkinliğine ulaştı.
İlk gençliğe adım atanların en büyük tutkusu bir fotoğraf makinesine sahip olmakla noktalandı.
Otuz altılık, yirmi dörtlük, on ikilik negatif filmlerin yüklendiği makineler güzel günleri ölümsüzleştirmeye, dünle bugünü buluşturmaya başladı. Albümlerdeki siyah beyaz fotoğraflar yıllar geçtikçe sayfalarını renklendirir oldu.
Ve bugün artık fotoğrafçılık teknolojinin müthiş ilerlemesi sonunda cep telefonlarının kameralarına yerleşti. Öyle ki çekilen bir fotoğrafı saniyeler içinde dünyanın en uzak noktasına gönderebilme aşamasına geldi.
Güvenlik alanlarında özel noktalara konuşlandırılan mobbese kameralar kontrol sitemlerini kusursuzlaştırdı.
Ama teknoloji ne kadar çok gelişse de siyah beyaz fotoğrafların o sessiz ama duygusal yansımasının eşsiz ruhuna ulaşamadı.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...