Salı, 22 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

Yüreğimiz Çaldıran Kalkandelen mahallesinde

Arife günü sosyal medyada bir paylaşım fena halde yüreğimizi acıtmıştı.
Paylaşımcı Van Gezgini Muhammet’ti.
Çaldıran…
Hani tarihe adı yazılmış Van’ın ilçelerinden biri…
1514 yılında İran ile Osmanlı Devleti arasına yapılmış savaşlardan biriydi. Sonuç Yavuz Sultan Selim’in ordusunun Çaldıran Ovasındaki zaferiyle sonuçlanmış, Şah İsmail yenilmişti…
İşte o savaşın olduğu yerde şimdi önemli bir sorun yaşanıyor.
Çaldıran’ın Kalkandelen Mahallesi su sorunu yaşıyor.
Van ve çevresi uzun süren kışın hükmünde olan bir coğrafyada… Bu noktada su sorununun yaşanması insanı kara kara düşündürüyor.
Geçtiğimiz gün vali değişimi oldu. Van Valiliğine Sayın Murat Zorluoğlu atandı.
Kendisine yeni görevinde başarılar diliyorum.
Van; tarihi, sosyal ve kültürel anlamda ülkemizin en önemli kentlerinden biri… Yaşadığı büyük ve yıkıcı depremlere rağmen ayağa kalkan ve direnen bir kenttir. İnsanlarını anlatmaya da kelimeler yetmez. Devletine, milletine, inançlarına ve tüm değerlerine sımsıkı bağlıdır.
Bayramda Çaldıran Kalkandelen Mahallesinde ciddi bir su sorunu yaşanması ve mahalle sakinlerinin zor durumda olmaları hepimizi derinden üzdü.
Haberi okuyanlardan biri olarak Çaldıran Belediyesi ve Van Büyükşehir Belediyesine bu önemli ve hayati sorunun çözümü için ellerinden geleni yapmalarını rica ettim.
Bugün bayramın ikinci günü…
Mahalledeki su sorunu çözüldü mü diye düşünürken bu kez bir video yayını düştü sosyal medyaya. Bir kız çocuğu tüm mahallelileri adına su diyordu. Bize su sağlayın.
Su tüm canlılar için her şey. Ve bayramda hala birileri günümüz Türkiye’sinde susuzuz diyorsa ve bu yönde seslerini duyurmak için sosyal medyaya sığınmak zorunda kalıyorlarsa durup düşünmek gerek.
Van yeni valisinin bu imdat seslenişlerine ivedilikle çözüm bulunması için yetkili birimleri harekete geçireceğini ve Kalkandelen Mahallesi sakinlerinin ızdırabını dindirmesini diliyorum.
Van Valisi Sayın Murat ZORLUOĞLU’nun çözüm müjdesini sabırsızlıkla bekliyor,saygılar sunuyorum.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...