Pazar, 8 Aralık 2019
Şahin AKÇAP

Edep yahu!

Fena halde kafamı bozan yorumlarla ilgili çokça yazıp çizdim.
Hakaret, küfür sosyal medyanın alanı değil dedim…
Babalar gününde “Ve Tanrı kadını yarattı” Başlıklı paylaşıma yer verince ve o paylaşımdaki bebeğini emziren kadın resmini de koyunca inanılmaz bir ilgi odağı oldu. Olumlu ve olumsuz eleştiriler, yorumlar olacaktı elbette. Ve her bakış açısı saygı değerdi. Ama bilinçli olarak paylaşımı cinselliğin merkezine çekmek akıl işi değildi. Yorumları tek tek incelerken gördüm ki küfürlere de yer verilmiş. Sinkaflı sövgüler, aşağılamalar. Utandıran yorumlar…
Oysa şiir Can Yücel’in dillerde destan olmuş, kadını yücelten bir şiirdi. Resimdeki genç anne ise uyku halinde, bebeğini emziriyordu.
O bilindik kör zihniyet hemen ortaya çıkmıştı. Akılları cinsellikte saplanıp kalmış ve şüpheci düşüncenin prangasına takılmış meczup düşünceler birden salya sümüğe dönüşmüştü.
Hayır arkadaşlar.
Sosyal medya bir futbol sahasının tribünü değildir. Ya insan gibi düşüncelerimizi eleştireceğiz, edebinde hareket edeceğiz ya da sosyal medyanın yanına bile yaklaşmayacağız.
Özelden gelen onlarca mesajda:
“Hocam defet o terbiyesizleri gruptan!” Diyenlere.
-Hayır! Onlara özgür düşünceyi ve sanatsal bakış açısını öğreteceğiz. Bizim sayfamız her sayfa gibi giyotinle yönetilmiyor. Sabredeceğiz. Uyaracağız. Ve özelden yanlışlarını anlatacağız. Yanıtı verdim.
Ancak şunu da yapacağız.
Sayfanızda edebiyle takip yapmayanları gelmişleriyle geçmişleriyle teşhir edecek ve ayıplarını yüzlerine vuracağız.
Sayfamızı oluştururken ilkelerimizden söz etmiştik.
İncinsek de incitmeyeceğiz, saygısızlığa izin vermeyeceğiz. Siyasallaşmış partizan düşüncelerden uzak duracağız. Sanatsal ve kültürel değerlerimize özgün haliyle yer vereceğiz.
VAN KÜLTÜR-SANAT VE EDEBİYAT DERGİSİ sayfası üyelerimiz bu ilkelerimizi bir kez daha hatırlamalı.
Ve o küfredenler… Sığ düşünceleriyle, sanatsal bakış açısını birbirine karıştıranlar. Özgür düşünce ve özgür eleştiriyi özümleyemiyorsanız gruptan ayrılın. Ama şunu unutmayın ki asla grubumuz yöneticileri sansürü bir baltaya dönüştürüp kıyıcılığa yer vermeyecek.
Unutmayınız ki çağdaş insan öfkesini kontrol edebilen, sözüne gem vurabilen, ağzından ve kaleminden çıkacak düşüncelerini tartabilen insandır.
Gelin akıldan, sağduyudan, özgür düşünceden, adaletten şaşmadan yola devam edelim.
Yunus Emre’nin de dediği gibi:
“Söz ola kese savaşı söz ola bitire başı
 Söz ola ağılı aşı bal ile yağ ede bir söz”

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-11-26

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-11-25

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...