Pazar, 8 Aralık 2019
Şahin AKÇAP

6 Mayıs coşku ve hüznün günü

Gül ağacına dilekler asılırken:
“Bin bir adım bir adım /Allah bir adım adım / Kerim kerem Allah /Başımda bir duman var yardım eyle ya Allah / La ilaha illallah Muhammeden resullullah/ Yetiş imdadıma Hızır ile/ Allah birsin/ Sen kulla mişersin/ Biz gibi kulların yardımcısı sensin/ Hızır deryada/Erdim murada/ Amin.”Duası okunur.
Dualar ya da dilekler gönülden ve pürü saftır.
Hıdrellez Asya, Ortadoğu ve Anadolu halklarının müşterek bayramıdır. Hiç cimrileşmeden ve daima üretken doğayla dualar eşliğinde birleşmedir.
Akan sulara bırakan dualı cisimler, gül ağacı dallarına takılan sembolik objeler, dere ve derya kıyılarında kumdan yapılan şekillerin içinde umut vardır.
Anadolu da birçok yerde şenlikler düzenlenir. Sabah gün doğmadan kıyılar, yeşil alanlara koşar insanlar. Kimi geciken bebe ister, kimi kiradan kurtulmak için mesken, kimi derdine deva. Hızır aracı koyulur yaratan ile araya.
Garip bir rastlantımıdır bilinmez. Anamın doğup büyüdüğü Van’ın Gem(Köprüler)Köyü ile eşimin annesinin ve babasının Uşak ilindeki Kırka köyünde Hıdrellez kutlamalara ayrı bir önem verilir. Şenlikler düzenlenir, devasa ocaklar yakılır kazanlarda aşlar pişirilir hem köy halkına hem de civardan gelen konulara ziyafetler çekilir.
Bu yıl Van’da İl Kültür Müdürlüğü yönlendirmesinde Yemek Grubu üyeleri zengin bir şenlik için günler öncesi hazırlıklara başladılar. Her üye gönüllü her katılımcı içten bir çalışmayla 2017’inin Hıdrellez’inin coşkuyla kutlanmasına olanak sağlayacaklar.
6 Mayıs…
Bu muhteşem günün tarihinde yaşanmış acılı bir süreç de vardır. O süreç de Tam Bağımsız Türkiye için mücadele eden gençlerin vatan haini ilan edilerek darağaçlarında canlarının alınmasıdır.
Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan…
Üç selvinin suçu Amerika emperyalizmine ve yerli işbirlikçilerine direniş sergilemeleriydi.
Acımasız bir kararla ölüm fermanları verilmiş ve 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gecenin ardından gelen seherde idam edilmişlerdi.
Tabiatın en delişmen anında idam edilerek katledilen gençler bu nedenledir ki 6 Mayıs Hıdrellez gününü buruk ve hüzne dönüştürmüştür.
İdam edilen gençler şimdi adları ve anılarıyla halkımızın yüreğinde çiçeklenmiş, haksızlık ve sömürüye, baskı ve zulme karşı bayraklaşmışlardır.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-11-26

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-11-25

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...