Salı, 22 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

Gölgeli referandum

2017 Referandum sonuçlarını yüreğe sindirmek olanaksız.
Bütün olanaklarıyla, devlet araçlarıyla, sayısız televizyon kanaları ve gazetelerle kampanya başlatmış ve 16 Nisan’a girmiş EVETCİ cenah sanmasın ki zaferle çıktı. Tam aksine kitlelere yeni bir güvesizlik ve nefret yükleyerek mağlubiyeti yazdırdı puan hanesine.
İstanbul, Ankara, İzmir ve Doğu ile Güneydoğu kentlerinin oy oranları artık iktidar için tehlike sinyallerini gösterdi.
Bir yurttaş olarak oyumu Antalya, Muratpaşa İlçesi Sedir Mahallesinde bir okulda kullandım. Saat 17’de sandığımda çıkacak oyun takip ve gözlemini yapmak için sandık kurulunun olduğu sınıfa girdim.
Başkan ve üyeleri büyük bir dikkatle sayıma geçtiler. HAYIR oyları önemli ölçüde önde giderken saat 17.30 sularında Sandık Başkanının telefonuna bir mesaj geldi. Telefonundaki mesajını açan başkan orda bulunanlara mesajı şöyle okudu:
“Yüksek Seçim Kurulundan talimat var. Mühürsüz oy pusulaları geçersiz değil GEÇERLİ sayılacak.”
Sandık heyeti yorgun. Önce sıradan bir mesaj gibi algılanmışken nazik bir üslupla:
-Bu mesajın doğruluğu sorgulanmalı başkan. Dedim.
Ancak sandık Başkanı rutin oy sayımına devam etti. Zira o ana kadar sandıktan arkası mühürsüz oy pusulası çıkmamıştı.
Ancak gelen talimat her açıdan yanlış, usulsüz ve kanunsuzdu.
İvedilikle durumu bina sorumlusu adı Aysel olan hanımefendiye ilettim. Ve hemen telefon kayıtlarımda olan seçimle ilgili görevli olan üst yetkililere arayarak durumu anlattım. Telefondaki ses durumun yanlış anlaşılmaması için anlattıklarımın hemen mesaj olarak gönderilmesini rica etti. Bilgiyi mesajla ilgiliye ilettim ve o bilgi Ankara’ya yetkililere ulaştırıldı.
Yaşı 60’ı geçmiş bir yurttaş olarak sayısız seçim yaşadım. Birçok kez sandık başkanlığı ve üyeliği görevinde bulundum. Hayatımda ilk kez YÜKSEK SEÇİM KURULU tarafından oyların sayılmaya başladığı bir sırada sandık başkanlarına mesaj gönderilerek mühürsüz oy pusulalarının geçerli sayıldığına ilk kez tanık oluyorum.
Bu bir şüphe fırtınasının yaratılmasıdır. Bu bir pişmiş aşa soğuk su karıştırılmasıdır. Bu bir hukuksuz talimattır. Bu bir bal gibi şikedir. Bu bir kazanmış tarafın hakkının mağlup olmaya doğru yuvarlanan tarafa göz göre göre teslim edilmesidir. Bu bir özgür iradelerin vicdansız bir kararla yok sayılmasıdır.
Yapılan bu büyük ve affedilmez yanlış toplumsal hayatta güvensizlik ve nefret yaratacaktır. Çok önemli bir kurum olan YSK’nın tartışılır hale gelmesine neden olacaktır.
YSK böyle bir kusuru siyasi hayatımıza katarken Anadolu Ajansının henüz oylar sayılırken verdiği temelsiz bilgiler zaten yanlılıkları somutlaşmış televizyon kanallarını da oldu bitti haberleriyle yayın yaptırmıştır.
Her yönüyle tartışılan demokrasimiz YSK eliyle kocaman bir yara almıştır. Bu yara onulmaz bir yaradır kanamaya devam edecektir.
Ve balkon konuşması ile havai fişekleri gösterilerine gelince. Bence o konuşma da gösteriler de mağlup bir tarafın ezikliğinin örtüsü olarak kabul edilmelidir. Ortada bir zafer yok tam tersine YSK’NIN gölgeli ve şaibeli kararı ile ortaya çıkan ucube bir sonuç vardır.
Bir yurttaş olarak sandığımda oyuma sahip çıktım. Ve bir yanlışı anında vicdan sahiplerine duyurdum. Ancak ülkem için verilmiş neticeyi içime sindirmem olanaksız. Bu ülkenin bir vatandaşı olarak hakkımı helal etmiyorum.
Şimdi gözüm ve kulağım CHP ile HDP’in bu anlattıklarım karşısında itirazlarının ve tavırlarının olup olmayacağından. Şunu yüreklice söylemek isterim ki eğer milli iradenin hakkını bu iki parti itirazları ve yasal tavırlarıyla aramazlarsa assınlar parti kapılarına kocaman kilitleri ve siyasi arenadan çekip gitsinler.
Bir çift sözüm de Türkiye Barolar Birliği Genel Başkanına…
Sayın Metin Feyzioğlu bütün yurdu dolaşarak kaygılarını yurttaşlarla paylaştın.
YSK’nın seçim kanununun 98.maddesini çiğneyen kararı karşısında susacak mısınız?
Onca seçim hilesi ve yanlışlar karşısında hiç mi hukuksal bir girişiminiz olmayacak?
Ve özet…
2017 referandumu=şaibe…
Tarihimize geçecek kaydının başlığı ise gölgeli referandum olacaktır.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...