Cuma, 15 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

Güneş enerjisiyle yemek pişiriyorlar

Sorgun ilçesi Şahmuratlı köyünde kullanılmayan televizyon çanak antenleri değerlendirilerek yapılan güneş ocaklarının geliştirilmesi amacıyla, Birleşmiş Milletler fonundan 35 bin dolar kaynak sağlandı.
35 bin dolarlık kaynakla güneşin yönüne göre hareket edebilen ocak üretileceği, ayrıca damlama sulama sistemlerinin de geliştirileceği belirtildi.
***********************************************************************************************************
Yukarıdaki haber Anadolu Ajansının…
İsrail’in Gazze saldırısı,Ergenekon kazıları haberlerinden gına gelmişken bu haber içimizi ısıtacak kadar güzeldi.Ve öyle olduğu için de siz okurlarımla paylaşmak istedim.
Yozgat- Sorgun’da,Şahmuratlı köyünde yaşayan insanlar eskiyen,işe yaramaz televizyon antenlerini bir kenara atmadan düşünüp,taşınmışlar ve güneş ocağına dönüştürerek doğal kaynaklı bir ısıtma aracı yapmışlar.Kısacası bir tür ocağa dönüştürmüşler.
Hem de şu kış günlerinde ısınma,ısıtma için dünyanın parasını harcarken…Hem de doğal gazımızı kesmeye yeltenen komşu ülkelere el avuç açmışken…
Düşünün her gün doğan ve tüm dünyayı aydınlatan ve ısıtan güneş düne kadar damlara kurulan gün ısılarıyla sıcak su üretiyordu,şimdi de ocak olup tüp gaz ve elektrik ocaklarının yerini alacak.İsi yok pisi yok.
Hatice hanım gördü mü gökte güneşi,havada bulutta yoksa kuru fasulyesini çanak antenle enerjiyi bünyesinde toplayan ocağa koyacak tenceresini,pişirecek kurusunu her türlü aşını.
Bravo Sorgunlu köylülere!
Dileriz Birleşmiş Milletler kıyar fonlarından birine,güneşin yönüne yönelerek ısı toplayan uyduların projesi için Türkiye’ye,Sorgunlu köylülere verir de bu issiz,pissiz doğal kaynaklı ocakta yemeklerimizi dışa değil de güneşe bağımlı olarak pişirmeye başlarız.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...