Perşembe, 12 Aralık 2019
Şahin AKÇAP

Bir tike otlu

Bu yıl Van şenliklerine Van mutfağı mührünü vurdu.
İyi de oldu. Renklendi, güzelleşti. Kuşğanasını kapan, ezesinden, nenesinden, abasından, bibisinden öğrendiklerini kendi yaratıcılığını da katarak ve nefis Van yemekleri yaparak vitrine çıktı Van hanımları.
Biz gurbetteki çoğu Vanlının unuttuğu tatlılar, tuzlular, aşlar hatırlanır oldu.
Tüm o çeşnilerin, renklerin içinde biri vardı ki rengi siyah beyaz ve Van kahvaltılarının yemeklerinin olmazsa olmazıydı.
Sütü koyunlardan, otu en az bin metrenin üzerindeki yüksel dağların eteklerindeki Sırmo bitkisinden… Ve içinde çileli Doğu kadınlarının alın teri, göz nuru, emeği, sabrı olan. Van’ın markalaşmış Van otlu peyniridir.
Hani Van sofrasına kuş sütü eksiksiz çeşit çeşit yemekler koysanız, en lezizinden, en güzelinden ancak Van otlu peynirini koymamışsanız o sofra en yoksul sofra olarak değerlendirilir.
Sofradaki Vanlıysa eğer ve yemek sonrası gözü sofradan aranıyorsa bilin ki aradığı bir tike Van otlusudur.
Bir tike otlu peynir yemek sonrası semaverlerin dinlendirdiği suyun, demkeşindeki demliğinden akacak bardak bardak içilecek çayın ucu mühürlü davetiyesidir. Hem sabah kahvaltılarında açık ekmeklerin, lavaşın arasına çekilecek vazgeçilmez alışkanlık ve lezzet, hem de öğlen, akşam yemeklerinin şahıdır.
Bilirsiniz Hollanda peynirler ülkesidir. Yüzlerce çeşidiyle dünya pazarlarını zapt eden bu ülkenin önemli gelir kaynaklarından biridir.
Günün birinde Van’a yolu düşen bir Hollandalı, Rahmetli Sütçü Ali Asker Akçap’ın kahvaltı salonunda otlu peynirle tanışır. Bu lezzet karşısında şaşırır… Kıdım kıdım yer. Sonra bir tabak içinde bıçak ve çatalla Van otlusunu ince ince kıyarak inceler. Çat pat Türkçesi ile:
“Anlamadım… Bu lezzetin sihrini anlamadım. Nedir bunun formülü?” Diye sorar.
Rahmetli Ali Asker usta omzuna dokunur Hollandalının:
“Ne sen sor, ne ben söyleyeyim. O tat bizim dağların havasıdır, otudur, suyudur.”Der.
Ol hikâyeyi ülkesinde gidip anlatmaz Hollandalı. Düşünür ki Van otlu sahiplidir, ünü çoktan dünyanın dört bir yanına yayılmıştır. Resmin çeker altına sadece:
“ Sırrı sırmo, sihri dağlardır.” Notunu yazar.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-11-26

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-11-25

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...