Çarşamba, 20 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

Muhteşem yıldönümün adı 2 Nisan

2 Nisan 1918 yılı Van için; Rus işgaline ve o işgalden güç bulan Ermeni komitacıların zulmüne son verildiği kutlu tarihtir.
Bu yıl 99.Kurtuluş Yıldönümü coşkuyla kutlanacak.
Sadece kronikleşmiş bir zaman diliminin günü olarak kalmayacak. Tüm yurtta ve dünyada Vanlının olduğu her yerde etkinlikler düzenlenecek.
Aylar önce Van sevdalıların yüreklerine seslenen benimde yazarı olduğum Van Sesi Gazetesinin çağrısı tüm yurtta hemşerilerimiz tarafından heyecan ve coşkuyla karşılandı.
Dedik ki:
“Kurtuluş günümüzü sadece bayram yerinde bandolarla, şiirlerle, türkülerle, davul zurnayla karşılarken bir de renk katalım bu güne. O renkte Vanlının muhteşem konukseverliği olsun. Her kentte Van’ın geleneklerini paylaşalım, ünlü yemeklerini Halil İbrahim bereketiyle tüm dostlarımıza kuralım ve hep birlikte bizim elleri gurbet elleriyle buluşturalım.”
Bu ses yankılandı.
Van’da kurulan kutlama komiteleri titiz planlamalar yaptı, toplantı üstün toplantılar düzenleyerek en mükemmel gün nasıl yaratılırın kararını verdi.
Yurdun her tarafında Van Vakfı Şubeleri 2 Nisan Pazar günü için geceler, piknikler düzenledi.
Bu çalışmalar yapılırken sosyal medya ağındaki değerli hemşerilerim ve grup liderleri özveriyle çalıştı.
Ana tema:
“Van’ın Kurtuluş yıldönümü sadece Vanlıların olduğu bir etkinlik olmayacak. Her Vanlı yaşadığı yerde komşusundan bir kaçını etkinliğe davet edecek ve gönüller birleştirilecekti.”
Ülkemizde en değerli gelenek atalarımızın bizlere miras bıraktığı barış ve kardeşliktir. Şimdi Van evlatlarının bütün gayreti bu ideale sahip çıkmak, yeni kuşaklara btaşımaktır.
Antalya’da bulunan bizler de Antalya Van Vakfı Şubesinin özverili yöneticileriyle 2 Nisan 2017 günü Antalya Düzler Çamındaki korulukta bulunan piknik alanında bu kutlu günü hemşerilerimiz ve komşularımızla birlikte kutlayacağız. Van Gölü’nün eşsiz mavisini Akdeniz’in mavisiyle buluşturup; türküler söyleyecek, halaylar çekecek, Van mutfağının aşını, çöreğini konuklarımızla paylaşacağız.
Bu duygularla 2 Nisan Van’ın Kurtuluş Yıldönümünün ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...