Perşembe, 19 Eylül 2019
Şahin AKÇAP

VATSO gurur veriyor

Van Ticaret ve Sanayi Odasının 55.Yıldönümünü taçlandıran videosunu keyifle izledim.
Onlarca yıllık görev süreçlerinde muhteşem çalışmalara imza atmışlar. Şiarları çalışmak, hizmet etmek olmuş.
VATSO’nun özgeçmişini içeren videosunu izlerken aklıma 2.Dünya Savaşından yıkımla çıkmış Japonya geldi aklıma. O Japonlar ki Nagazaki ve Hiroşima’ya atılan atom bombalarıyla küçültülüp yok edilmeye çalışırken onlar olağanüstü bir sabır ve gayretle ayağa kalmışlar. O ayağa kalkışının temelinde; özlerinden kopmamak, dünlerindeki felakete takılıp kalmamak ve yarınlarını kuracaklara bugünden Japon ulusal birliğinin bilinci vermek yatar.
Şöyle ki…
Japonlar henüz birer filiz olan çocuklarını otobüslere doldurup Nagazaki ve Hiroşima’ya götürürler. Bakın derler… Biz böylesine bir yok edilmeyle karşı karşıya kaldık. Bu enkaza iyi bakın ibret alın ve aklınızda tutun. Sonra o çocukları günümüzdeki dev teknolojilerinin olduğu yerlere götürüp gezdirirler. Bu da bugünümüz… Bugünlere çok çalışmakla geldik… Şimdi tercihiniz yapın fikrini yüklerler.
İşte bugün dünya pazarlarında parlak yükselişi olan Japonlar bu temel eğitimle çocuklarını eğitir ve birer vatansever, emeğe, barışa saygılı bireyler olarak yetiştirirler. Kısacası başarıları rastlantı değildir. Sağlam eğitim, üretim ilişkilerinde gerçekçilik sihirli anahtarlarıdır.
VATSO için hazırlanan videoda; Van’ın bir köy ve kasaba görünümünden sıyrılıp bugünkü haline gelmesindeki etken; üretim ilişkilerini realitelere uygun, kentin bölgesel ve özel durumunun özgül yapısına göre yapılan çalışmalardır. Kentin ihtiyaçlarına göre kurumsallaşma, özel teşebbüsün desteklenmesi, hiçbir siyasi ideolojinin uydusu olmadan yapılan kalkınma planlarının hayata geçirilmesi bugünkü başarı grafiğinin yakalamalarını sağlamıştır.
Görevdekiler hizmet bayrağını elden ele vererek ve geçmişle bugün arasındaki bağdan kopmayarak yaptığı çalışmalarla yollarına devam ediyorlar. Tecrübeler birikimi yeni görev alanların yürüyüşlerine azim katıyor, başarıları çalışmalarına heyecan, ilerlemelerine hız kazandırıyor.
ATSO yönetimine bir önerim var…
55.Kuruluş Yıldönümü için hazırladıkları videoyu CD lere kaydederek Van Milli Eğitim Müdürlüğü’ne sunmaları. O müthiş serüveni Van’ın çocuklarına ve gençlerine izletmeleri. İnanıyorum ki bu mükemmel hazırlanmış görselden çocuklar ve gençler etkilenecek; çalışmanın, birlik ve beraberlik ruhunun en büyük değer olduğu dersini verecektir.
ATSO yönetiminin ve çalışanlarının 55.Yıl dönümünü kutluyor; yolunuz açık, aydınlık olsun diyorum.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-07-07

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-09-08

E-bülten Gurubu

bize katılın ...