Perşembe, 14 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

Vanlı gelinler (2)

Van gelinleri yazımda Van’a gelin gelenlerden söz etmiştim. Bu yazı üzerine gelin kızlarımızdan özelime gelen:
“Bizi unuttun mu hocam?”Diye serzenişte, sitemde bulunan mesajlar geldi. Onlara:
-Olur mu? İlkyazımın ikinci ayağı sizin olacak.” Dedim.
Bugün teliyle duvağıyla gelin olup Van’dan ötelere bir güvercin gibi kanatlanan kızlarımız ne çoktur. Birçoğuyla tanışık olduk. Damatlarla kardeş olup onları bağrımıza bastık. Gördük ki kınalı elleriyle yuvalara yapan kızlarımız ana baba ocaklarındaki gelenekleri ve görenekleri gittikleri yerin değerleriyle birleştirmeyi, gönülleri hoş tutup, hoş görüyü bayraklaştırmayı başarmışlar.
İzmir, Antalya, Ankara, Mersin, İstanbul, İzmit, Bursa, Samsun, Amasya ve diğer illerimizde akrabalıklar oluştu. Yurt dışına gidenlerimiz olmadı mı? Elbette yurt dışına gidenlerimiz de oldu. Oralarda Van’ı, Vanlıyı, Van değerlerini anlattılar. Sevdiler, sevildiler, gönüllere taht kurdular.
Antalyalı dostlarla ne zaman bir araya gelsek:
“Sevgili hocam filanca komşumuz Vanlı bayanı tanıyor musun? O bizim en sevdiğimiz komşumuz. Öyle ki yaz geldi mi memleketlerine giderken helalleşirler. Dönüşlerinde mutlaka Van’ın otlu peynirini armağan olarak getirirler:
“Komşum selam sevgi getirdik bu da bi tike peynir tadasınız.” Derler.
Etle tırnak olmayı bize analarımız babalarımız kutsal bir miras olarak sunarlar. Derler ki:
“Ey kızım gittiğin yerde bir sen yoksun. Bizde varız, ata baba gördüklerin de var. Yüzün güleç, sofran misafirli, ocaktaki aşın komşunla paylaştıkça sen büyür, kıymetlenirsin.”
Yabandan kız alan oğullarımız nasıl Van gelinlerini göz bebekleri gibi korursa, Van’dan giden kızlarımız da gittikleri ellerde evleri barkları şenlendirirler.
Biliyorum bu yazım Van Sesi, Ajans 1 ve Antalya Haber sitelerinde ve gazetelerinde yayınlandıktan sonra sosyal medyada da yayınlanacak, yüzlerce okurumla buluşacak. Ve gelin bacılarım yazıyı okuyup hüzünlenecek ve bir o kadar haklı gurur duyacak yazının altına gelin oldukları yerlerle, kaynaştıkları insanlarla ilgili hoş anılarını yorum olarak yazacaklar.
Zaten bu yazının da amacı bu değil miydi? Bir olmak, kardeş olmak, Van Denizinin mavisini ötelerdeki denizlerin mavisiyle, yeşilini yeşiliyle, canlarını yeni canlarıyla göstermek…
Selam olsun Van gelinlerine, Vanlı gelinlerine, onları baş tacı eden her yüreğe...

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...