Pazartesi, 21 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

Şehirlerin ruhu

Kim ne derse desin; dününü koruyamayan, arşivleyemeyen ve yeni kuşaklara aktaramayan şehirler zamanla ruhsuz, ölü şehirlere dönüşür.
Kadim sözcüğü yaşatılan ve geçmişle bugün arasında köprüler kurabilen şehirlerin önüne yakışır.
Kadim Van kenti denilince sadece ve yalnızca etrafı devasa duvarlarla çevrilmiş, dört bir yanına kayıtta olan kameralara emanet edilmiş sıradan müzeler olarak düşünülemez.
Bir kent tarihi eserleri, doğal güzellikleri, kültürel mirası, insani değerleriyle ayakta durur.
Bugün kent müzeleri şehirlerin kuruluşundan bugüne kadar yaşanmışlığın sürecini muhafaza eder.
Elbette ki geçen zaman kentleri yaşlandırır. Yeni filizlenirken korunmayan eskiyi tasfiye eder. İşte bu noktada dünle bugün arasındaki köprüler de yıkılır. Yıkılmaması için eskinin restorasyonu için tedbirler alınmazsa şehirlerin ruhu kaybolup yiter.
Son günlerde gerek Van medyasının öncülüğünde ve gerekse memleketine canı gönülden dört elle sarılan, arşivler oluşturan ve bunları paylaşan dostların köşelerinden çıkıp şehrin ruhuna sahip çıkarak kent müzesinin temellerini atmaya başlamaları sevindiricidir.
Bu cesur adımlar gerek kentimizden anakentlere göçün önüne geçebileceği gibi yeni yetişen kuşaklara memleket sevdası ve sahiplenmesi bilinci de kazandırıyor.
Sosyal medyada Van kentinin mutfağını, doğal ve kültürel birikimini, ekonomik yapısını, sorunlarını, dününün araştıranlar, kaleme alanlar ve paylaşanlar Van İl Kültür Müdürlüğü tarafından değerlendirilmeli ve Van’ın belleğini oluşturacak Kent Müzesi yapılanması için bu değerlere olanak sağlamalı Van’ın kültürel yapısına kentin ruhunu ayakta tutma sorumluluğu verilmelidir.
O isimleri burada yazmak benim görevimdir. İşte o isimler:
Sait Ebinç, İkram Kali, Muzaffer Aktuğ,Süheyla Dabbagoğlu, Ümit Kayaçelebi,Hüsnü Türközü, Mehmet Murat Oto, Veysel Selen,Servet Durgun, Haluk Bekiroğlu, Yusuf Konak, Mine Kılavuz Ongün, Nihat Işık, Nuran Demirhan, Azmi İlvan, Ercan Alan…Ve elbette ki bu çalışmalarda gönül alacak Van gönüllüleri.
Van İl Kültür Müdürü değerli hocam Muzaffer Aktuğ’a bu önerimi yetkili birimlere iletmesini canı gönülden dilerim.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-09-08

E-bülten Gurubu

bize katılın ...