Salı, 19 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

Fırfıra günler

Her şeye hükmeden insanın tek hükmedemediğidir zaman… Saniyelerin peşinde koşan saliseler büyütür dakikaları, saatleri ve birer takvim yaprağına dönüşüp; gün, hafta ay, mevsim ve yıl derken ömür törpüsü olurlar.
Elbette dünü unutmamalı, bugünü iyi değerlendirmeli ve yarına karşı güçlü adımlar atılmalıdır. Bu devinim insanın kendi iradesi içindedir. Ne güzel sözdür o:
“Bugünün düne benziyorsa zarardasın.”Sözü.
Her amaç iyi ve güzel bir hayata odaklıdır.
İyi ve güzel hayat insanın kendi emeğiyle oluşur. Ürettiği, alın terini kattığı her güzel iş ona sevgi ve saygı, güven olarak döner.
İnsanın en onurlu tavrı emeğine sahip çıkmasıdır. Sahip olduğu değerleri sömürtmemesi, toplumsal yaşamın mekanizmasını seçme özgürlüğünde namuslu ve ehli ellere emanet etmesidir. Olur ya seçeneğinde yanılma olduğunda, onuru ve erdemliliğine halel geldiği zaman da güven duyduklarının namertliğine rest çekmek, siz hayatımı cehenneme çeviremezsiniz diyebilmektir.
Bilinçli insan her gününü değerlendiren, dünle kıyaslayarak aldığı yolun artılarını ve eksilerini hesaplayan insandır. Hatalarını görmekte gecikmeyen, gerektiği zaman yüreklice özeleştiri yapan insanlar daha güçlüdürler. Onlar şekil verir ülkelerinin yönetimine. İzin vermezler karanlığa, örümcek bağlamış geri düşüncelere. Yol yorgunlarına el verir, yanlışta ve eğride olanları yapıcı biçimde eleştirmekten kaçınmazlar. Bilirler ki diri ve sağlam bünyelerin içinde çürükler de olacaktır. O çürüklerin zarar vermesine taviz vermezler. Hoşgörü gösteririler yeniden çağdaş biçimlemeye kavuşan canlara. Cesaretlendirirler dik durmaları, hayata sahip çıkmaları için.
Bazen umutsuzluk yaşar yol arkadaşları. Karamsarlıklar çelme takar ayaklarına. Ya da şeytanca düşüncelere meyil verenlerin tuzaklarına düşenleri olur. İşte o anda yapılacak tek şey dayanışmadır. El verip; iri, diri ve bir olmak zamanıdır.
İşte o günleri yaşıyoruz hep beraber.
Onurumuz, erdemliliğimiz ve namusumuz saydığımız ülkemiz için fırfıra günlerin inadına safları sıklaştıralım, güzel günlerin kurulması için yüreklerimizi birleştirelim.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...