Pazar, 8 Aralık 2019
Şahin AKÇAP

Sosyal medya ve “A” sosyalleşme tehlikesi

Sosyal medya kim ne derse desin özgür düşünce biçiminin baskı altında olduğu ülkelerin yurttaşları için büyük bir olanak.
Facebook’ta “Ne düşünüyorsunuz?” Noktasını tıkladığınızda ve düşündüklerinizi kişi hak ve özgürlüklerine, yasaların öngördüğü ölçüde yazdığınızda saniyeler içinde tüm takipçilerinize ve hatta seçeneğinizi her kesin görebileceğine ayarladığınızda tüm dünyadaki Facebook izleyicilerine ulaştırabiliyorsunuz.
Şiirleriniz, yazılarınız, düşündüğünüz her şey, eleştirileriniz bir ışık hızıyla bireylerle buluşuyor.
Ve en önemlisi geçen zaman içinde izini kaybettiğiniz çocukluk, mahalle, okul arkadaşlarınıza yeniden kavuşabiliyorsunuz.
Ne var ki bazen sosyal medya yanlış düşünceli insanların aracı olabiliyor. Ancak sosyal medyanın kurucuları bunun da çaresini bulmuş. Spam dedikleri işlevi gerçekleştirdiğinizde istismarcıları dışlayabiliyor ya da kendi özgür iradenizle takipçinizi arkadaş grubundan silebiliyorsunuz.
Bunları biliyoruz. Ama benim bugün anlatmak istediğim sosyal medyaya hayatımızın bütün zamanını ayırarak güncel hayattan kopmak üzerine.
Özellikle genç kuşakların ve orta yaş üzeri yetişkinlerin zamanlarının tümünü sosyal medyaya ayırması A sosyal dediğimiz toplumsal hayattan kopma tehlikesine yol açıyor.
Bu nedenle sosyal medya takipçilerinin tıpkı madde bağımlılığı gibi oluşan bu vazgeçilmez alışkanlığı ve hatta tutkuyu kontrol altına almaları gerekmektedir.
Evlerde, sokakta ve hatta dinlence yerlerinde bile akıllı telefon aracılığıyla sosyal medyaya takılanların trajik komik görüntülerine çoğu zaman tanık oluyoruz. Ve hatta aile içinde anne ve babaların, çocukların bu etki alanında birbirlerine yabancılaştıklarını, önemli sorunlarını bile ötelediklerini görüyoruz.
Sosyal medya elbette iletişim ve farklı bireylerin, düşüncelerin kaynaştığı müthiş bir olanak.
Ama siz siz olun bu olanağı toplumsal ve güncel hayattan soyutlanma boyutuna taşıyarak A sosyal bireyler olmaktan sakının.
Dostlarınızı ziyaret edin, sokaktaki insanların arasına karışın, sinema, tiyatro, sanatsal etkinliklerden uzaklaşmayın.
Bakınız bahar yüzünü göstermeye başladı. Göçmen kuşlar dönüyor. Doğada yeniden canlanan hayatın curcunası var. Sizde hayatın dinamikleri arasında yerinizi alınız.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-11-26

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-11-25

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...