Çarşamba, 18 Eylül 2019
Şahin AKÇAP

Bahar beklerken

Takvimler Mart ayına merhaba deseler de henüz kış pılısını pıtlısını toplayıp gitmedi. Boşuna söylememişler:
“Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır.”Sözünü.
Baharın mevsiminin ilk ayının bir yüzü kar diğer yüzü çiçeklerdir.
Ergen gençlere benzer; erik, kayısı, badem ağaçları. Güneş bulutlardan yüzünü sıyırıp gösterdi mi patlatır tomurcuklarını. Tıpkı paltosunu, kazağını fora eden gençler gibi. Birden soyunur bir kış topladığı gücünün çiçeklerini.
Oysa sayılı günler vardır Mart ayının içinde. Kaynana fırtınaları, camız kıran fırtınaları. Sıcak yüzlü güneş birden kuşatan kara bulutların altına saklandığında başlar rüzgârların kamçı sesi duvarların, camların, ağaçların yüzünde. Ve boşanır yağmur rahmet olup yeryüzüne. Düştüğünde ısı sıfıra doğru damlalar irileşip dolu olur. İşte o anda yakalanırlar çiçeğe durmuş ağaçlar ikiyüzlü Mart ayının gazabına.
Hani o eski kışlar dense de tedbirli olmak gerek bağda, bahçede, bostanda. Korumak gerek aşılanmış ağaçların taze sarılmış yaralarını.
Şimdi Akdeniz ve Ege’de gün vurmuş bahçelerde çoktan bademler çiçek açtı. Ya İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu?
Hiç unutmam…
70 ‘li yılların sonunda 19 Mayıs Gösterileri için çıktığımız Van Stadyumunda sabah yüzünü gösteren bulutlar saatler sonra gri bulutlara teslim olmuş, esen sert rüzgâr ve ardından yağan dakikalar içinde beyaz bir örtü olup her yanı kaplamıştı.
Eskiler takvimlere aldırmaz. Onlar için sayılı günlerin içine yerleşmiş sinsi fırtına zamanları önemlidir. Ve dedikleri üç aşağı beş yukarı mutlaka çıkar.
Doğa insanın tavrına göre şekiller devinimini. Siz kıyarsanız yeşiline, set çekerseniz akan sularına, betona teslim ederseniz bağ ve bahçelerinizi esirger yağmurunu, karını. Bir tokat gibi indirir sert fırtınalarını, önü alınmaz sağanak yağmurlarını.
Cemreler de düşüyor tek tek... Baharın eli kulağında… Ama siz siz olun hemen açılıp saçılmayın badem ağaçları gibi. Bir açıp, bir kapanan havanın çelmelerine de takılmayın. Ancak şunu da unutmayın ve hep inanın ki her kışın sonu mutlak bahardır. Bahar gibi sizde yüreğinizdeki çiçeklere yer açın.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-06-17

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-07-07

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-09-08

E-bülten Gurubu

bize katılın ...