Salı, 22 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

Ah bu şarkılar

Eski bir şarkı çalıyor içinde anılar geçen.
Hava poyrazın buz kesen rüzgârıyla henüz kış diyor balkonda. Ama bizim kumrular ne kışı dinliyor ne de kamçılayan poyrazı. Sezinlemişler yükselen güneşin ve uzayan günlerin bahara hızla akışını. Bir telaş ki karşıdaki yabancıya özelleştirme ile satılmış eski bir kamu kuruluşunun bakımsız bahçesinden çer çöp taşıyorlar gagalarında. Hiçbir şeye aldırmadan ve dur durak bilmeden boş buldukları panjurun dip köşesine yuva kuruyorlar.
Radyoda Zeki Müren’in ipeksi sesinden o şarkı çalıyor. “Güller arasında beni sensiz gören olmuş.” Diyor.
Hani televizyonun ve internet ortamının bu denli yaygın olmadığı dönemlerde şarkılar, türküler dinlerdik arkadaşlarla. Ve takılırdık ezgilerin ardına da:
“Bundan sonra gelen şarkı benim olsun.” Derdik. Ve o şarkı o an bir oya gibi işlenirdi belleğimize. Ne zaman çalsa o benim şarkımdı derdik.
İstek programları vardı. Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, aranjmanlar… Telefonla arayıp adımızı, isteğimizi yazdırırdık, ya da mektuplar yazarak… Sevdiklerimiz için çalınsın derdik.
Bazen gönlümüzde çiçek açtırmış sevdamızın şarkısı olurdu istediğimiz. Bazen de askerdekiler, gurbettekiler için istekte bulunurduk.
İnsanın yaşıyla ilgiliymiş şarkılar.
Kimimiz Ferdi’yi, Orhan’ı severdik… Kimimiz Hakkı Bulut’u… Bir hayat rüzgârı gibi değişirdi sevdiğimiz şarkılar. Mustafa Sağyaşar, Yaşar Özel, Bülent Ersoy girerdi karmaşık olan duygu dünyamıza. Ve sonraları özgün müzik gelip kuruldu hayatlarımıza. Rahmi Saltuk, Livaneli çaldı kasetçalarlarımız.
Plaklar derken kasetler ve şimdi CD’ler… Ama hepsinin içinde ah o şarkılar!
Dokunurdu şarkılar en yalnız anlarımızda yüreğimize… Kimi zaman hüzün olur yağardı, kimi zaman duygu sağanağına tutulurduk.
Emel Sayın, Behiye Aksoy, Adnan Şenses, Yıldırım Gürses… Ama illa da Zeki Müren! Hiç solmayan güneşleriydiler müzik dünyamızın.
“Baharı bekleyen kumrular gibi” Şarkısını unutan var mıdır? Ya da “Bir bahar akşamı rastladım size” şarkısını.
Sizi bilmem ama şarkılarla olan dostluğunu kaybetmeyenlerdenim.
Şimdi radyo kanallarından birinde eski bir şarkı çalıyor. “Bir yangının külünü yeniden yakıp geçtin” Diyor Muazzez Abacı…

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...