Pazartesi, 21 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

Şehri Van dedikleri

Her kentin kendine özgü değerleri vardır.
Bu bazen doğal güzelliği, bazen tarih, bazen de örf ve adetleridir. Tüm bunları sempatikleştiren, sevimleştiren de gelenek ve göreneklerinin yanı sıra simgeleridir. O simgeler kimi zaman sevilen bir isim, markalaşmış ticari kurum, ya da dünden gelen yaşam biçimleri olur.
Uzun süre memleketin mesafe anlamında uzağındaki biri olarak:
“Neredensin, nerelisin?” Sorusu daha sorulmadan:
“Eyi misen, hoş misen?” Girizgâhıyla:
“Bak seni tanıyorum.” İmajı verildi, söyleşilere hoş bir tat katıldı.
“Geliyiğ,gidiyiğ sizi evde bulamiyiğ.”Diye başlayan hoş sohbetlerimizde ne çok dosta Van’ı sevdirmiş, yaz tatillerini memlekete planlattığımız olmuştu.
Her insan doğup, büyüdüğü memleketinin kültür elçisidir. Düşünceleri, insanlarla iletişimi isterse memleketine artı ya da eksi kazandırabilir.
On yıllardır yaşadığımız Antalyalı sevgili dostlarla kurduğumuz dostane köprülerle nice Van sevdalısı fahri hemşeri edindik. Onların yemek kültürünün ünlüsü piyazları kadar memleketimizin keledoşunun da meşhur olduğunu, Antalya’nın sayısız reçel çeşitleri kadar ünlü Van otlu peynirimizi tanıtıp, sevdirdik. Mor üzümüne, muzuna; Van’ın uşkununu yoldaş eyledik. Van Gölü’nün doyumsuz cennet köşelerini anlattık. Ve gördük ki bireyler arasındaki iletişim dostluk bağlarını güçlendirmekle kalmıyor, doğup büyüdüğümüz yerlere de gönülden köprüler kurduruyor, sempati kazandırıyor.
Her kes bilir ki Van’da Vanlı kendi hemşerilerinden daha çok başka kentlerden iş için, askerlik görevi için ya da öğrenci olarak gelenlere özel bir yakınlık gösterir. Van’ın ekmeğini yiyen, suyunu içen, havasını soluyan her kimse nüfus cüzdanındaki doğduğu yer kadar Van’a duygusal bir bağla bağlanır. Döndüğü zaman artık ikinci memleketi Yüksek Deniz coğrafyasının mavi ve yeşil köşesi Van olur. Ve bazen o kadar çok sever ve benimser ki; ya gelinimiz olur, ya da damadımız.
Zaman dediğimiz hayatı içinde bir fırıldak gibi çeviren olgu ne olursa olsun, yukarıda anlattığım değerler bizim kutsal amacımızdır. Hiçbir siyasi güç, ayrılıkçı inanç biçimi, çözücü düşünce biçimleri bu güzellikten bizi koparmamalıdır. Yeni yetişen kuşaklara memleket bilincini; dostluğun, kardeşliğin can suyuna bandırarak vermeyi de ilke edinmeliyiz.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-09-08

E-bülten Gurubu

bize katılın ...