Perşembe, 12 Aralık 2019
Şahin AKÇAP

Bağımsız ülke, özgür milli irade

Atatürk ve İnönü ebediyete göçtükten sonra yakın tarihimizde yaşanan ve ülkemizi sarsan olayların temelinde bağımsızlığımızdan ödün vermek yatar.
-Borç yiyen kesesinden yer. sözünü kulak ardı eden yönetenler, gün gelir ülkemizin her alanda söz söyleme özgürlüğünü de kaybettirir.
Atatürk:
“Çalışmadan,yorulmadan,üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar; önce haysiyetlerini,sonra hürriyetlerini , daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybederler.”derken ulusal çıkarlarımızın kalkınma noktasının üreten bir ülke olma yolundan geçmek gereği olduğunu işaret eder.
Çalışma arkadaşları:
“Paşam falanca ülkeler ekonomik ve siyasal bir oluşum yapılamaktadırlar.Biz ne yapalım?”diye sorduklarında Atatürk:
“Biz işimize bakalım.Davet bekleyelim.Pat diye ortaya çıkarak saygınlığımızı yitirmeyelim ”diyerek arkadaşlarını uyarır.
Ve Atatürk genç Türkiye Cumhuriyeti’ni masa başı ayak oyunlarında yıpratmamak için elinden gelen gayreti gösterir.Uluslar arası anlaşmalarda planlı ve hazırlıklı olurken ilk adımın komşu ülkelerden,Türkiye ile yakınlaşmak isteyenlerden bekler.
İşte devlet adamı duruşu budur!
Ulusal onuru her şeyin üstünde tutmak ,ağırbaşlılığı muhafaza etmektir.
Ulusal Kurtuluş Savaşı tam bağımsızlık şiarı üzerinde şekillendirilmişti.Öyle olduğu içindir ki ;Türkiye’de yaşayan yediden yetmişe her kes zafer sonucu için kenetlenmiş,tek bir yumruk olmuştu.
Ya bugün?
Devleti küçültmek adına yapılan özelleştirmelerin oluşturduğu haritaya baktığımızda silahlı ordularıyla Anadolu’yu işgal edemeyenlerin paralarıyla nasıl işgal ettiklerini görebiliriz.
Elbette devletin asil işleri ayrıştırılmalıydı. Ancak devleti ayakta tutan ve üretkenliğiyle milli gelir hasılasını artıran değerleri de gözden çıkarmamalıydık.
-Al ,ben kazanmak istemiyorum, sen kazan.!diye çok uluslu şirketleri ülkemize davet etmek mantığı bir kez daha düşünülmeliydi.
Yazımızın başlığında ne demiştik...
-Yakın tarihimizde yaşanan olaylar.
İnanın bu ülke ne zaman Atatürk düşüncesi ve ileriye bakış açısına ters düştüyse büyük sıkıntılar yaşandı,insanlar arasında hoş görü yitip gitti ve gruplaşmalar yavaş yavaş çakır dikenleri gibi boy verdi.
Yönetenlerimiz;milletin ve ülkenin iradesini attıkları her adımda düşünmek zorundadırlar.
Yanlış adımlar vebaldir;ülkeye ve millete zaman kaybettirmektir!
Türkiye ileriye hamle yapmak,çığır açmak istiyorsa eğer; dün yaşananlarla,bugün yaşananların da gerçekçi tahlilini yapmalı,hoş görü ortamından ayrılmamalıdır.
Gün kargaşadan arınmış,yek vücut olmuş Türkiye yaratmaktır!
Bu ülkenin tek bir saniyelik bile zaman kaybetmeye tahammülü yoktur!

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-11-26

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-11-25

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...