Salı, 19 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

Tabiat ana

Dün gök gürültülü, yağmur ve karlı soğuk bir gündü. Bugün bulutsuz güneşli bir gün... Hani derler ya bir ağlayan bir gülen...
Tabiat anaya kimse gem vuramaz. Çarkına çevre düşmanlarınca, rantçılarca değnek sokulsa da yoluna devam eder. Devam ederken kendisiyle barışık olan ülkelere gülümser, ihanet edenlere de amansız güçleri; fırtınayı, kasırgayı, hortumu, seli devreye koyarak öcünü alır.
Bu sabah balkonumuzdaki panjurların aralığına yuva yapan kumrulardan birinin yumurtasını düşürmüş olduğunu fark ettim. Dünkü fırtınadan konutumuzun şirin paylaşımcıları da nasibini almış. Nasıl üzüldüm anlatamam. Onlarla gönül bağımız var. Akşam olup, karanlığın gölgesi düştüğünde mutlaka oldukları yere bakarız. Yuvalarında ise şükür deriz. Biri eksikse ne oldu sorusunun çengeli yüreğimize hüznü takar. Bu soğuk havalarda olur ya açık kapıdan içeri girerler diye kapıyı aralık tutarız. Heyhat ki oldukları yerden soğuk ve fırtına bile olsa kımıldayıp, davetimize yanıt vermezler. Öylesine bir içgüdüye sahipler ki başka yuvaların üzerine de yuva yapmazlar.
Kar son günlerde ülkemizin beyaz görüntüsü oldu. Sanki yaşadığımız acılı, kan ve gözyaşlı günlere ak bir örtü çekmeye çalışıyor. Üşüyoruz, donuyoruz, ulaşımlarda zorluklarla boğuşuyoruz, pazarlardaki fiyatlar inanılmaz derecede tırmanıyor ama içinde ölüm olmadığı için tabiat ananın yarattığı olguya eyvallah, başımız, gözümüz üstüne diyoruz.
Bütün bu oluşumları tabiatın içindeki bir obje gibi duran insan takip ediyor. Yapılacak tek şey teknolojinin sunduğu tahminleri dikkatlice izlemek. Gelen kar ya da yağmura tedbirler almak. Kapanma olasılığı yolların hassas noktalarına müdahale edecek iş makineleri konuşlandırmak. Yani Allah’ın verdiği aklı kullanıp zora düşülünce:
“Ne yapalım mukadderat, Allah’ın dediği olur.” Aymazlığına sığınmamak.
Saat başı haberlerin aralığında hava tahmin raporları var. O haberler bugünler için can simidi gibi. Bakın tabiat ana diyor ki karla geliyorum. Ardından soğuk bir ayaz bırakacağım. Yollar buzlanacak. Ve siz bu tahminlere göre hazırlığınızı yapacaksınız.
İnsanın güzel bir hayatı yaşamasına örnekler sunuyor tabiat ana. En çok da yerel yöneticilere… Yapılacak tek şey sorumluluk duymak. Bugünün işini yarına bırakmamak… Ekip çalışmalarında görevli olanları işinin ehli olanlarından seçmek ve olasılıkların hesabını iyi yapabilmektir.
Bakalım çetin geçen kış günlerinde tabiat ana ile onun bir parçası olan insanın mücadelesi nasıl geçecek?
Cami avlularındaki kar birikmiş tentelerin çökmesi sonucu altında kalıp can mı verecek yoksa o tehlikeleri bertaraf edecek önlemlerini alabilecek mi?
Gerçek şu ki tabiat ananın olumsuz koşullarına karşı koyacak tek güç akıllı insanların öncelikli tedbirleridir.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...