Çarşamba, 16 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

Zıloto

Mantık kurallarından ayrıldığınızda, sözleriniz ve düşünceleriniz absürtleştiğinde, şekliniz, şemalınız sıkça değişir olduğunuzda söylenir zıloto sözcüğü. Boşuna internet motorlarından bu sözcüğün anlamını araştırmayın. Bulmanız olanaksızdır çünkü bu söz sadece Van’da kullanılan klişe sözcüklerden biridir.
Adamın biri çıkıp satrançla ilgili saçmalarsa…
Cennet ve cehennemle ilgili hurafeleri bir din olgusu olarak satmaya kalkarsa…
Peygamberi rüyada görmenin yol ve yöntemi budur derse…
Ve bu şarlatanın gizli çekilmiş seks video görüntüleri sosyal medyada en çok tıklanan olursa. Yediği herzeler gün gelip tırmalamaya başlarsa.
Siz ona:
“Hoca efendi.” Diyebilir misiniz?
Bizim ellerde böylelerine tıro vıro çamuruna bulanmış zıloto derler ki ne selam vereni olur, ne selam alanı.
Ve bu zat çeşitli yayın organlarında resmen dini ucubeleştirip, insanları dolandırırken yasa sorumlusu savcılarımızın harekete geçmemesi de ne üzer hepimizi.
Ancak inançlarına yürekten saygılı olanlarımız bu ucubeleri kötü bir örnek olarak yeni yetişen kuşaklara göstermesi de bir artıdır.
“Bak bu soytarı bir din tüccarı. Bunun inançla bir alakası yok. Bunun gibiler tehlikeli bunlara dikkat edeceksin evladım.” Demek de büyük bir kazançtır.
Yani zıloto tam bir sosyolojik olaydır. Tek gücü inançları kullanmakta olan bu zavallıların yeri saygı makamı değil akıl hastanelerinde tehlikeli ve ağır delilik tedavi seanslarıdır. İyileşmelerine çaba ise nafile gayrettir.
Aziz Nesinlik bu saçmalıklar silsilesi ülkemizdeki eğitimin çağdaşlık kapsamı yığınlarla buluşmadığı sürece var olacaktır. Ve onlar bir kara kuyuya bir taş attıklarında kırk akıllı o taşı çıkarmak için seferber olacak, çarpık çurpuk gündem daha da yamuklaşacaktır.
Yani özetle…
Zılotoların maskesini düşürmek de bir görev sakın unutmayın.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-07-07

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-09-08

E-bülten Gurubu

bize katılın ...