Cumartesi, 23 Kasım 2019

İşte size bir televizyon dizisi

Osmanlı İmparatorluğunun çöküşü, ihtilaf devlerin Anadolu’yu işgali ve vatanseverlerin bitmez tükenmez cesaretleri içinde örgütlenerek özgürlük meşalesini zirveye taşımalarının şiirsel anlatımı Vatanım Sensin televizyon dizisinin ikinci bölümü bugün yayınlandı.

Bir aşk filmi ama tepeden tırnağa vatan aşkı!

Binbaşı Cevdet’in ve ailesinin etrafında başlayan hikâyede Balkan Savaşı mağlubiyeti, düşman işgali, İzmir’i esir eden Yunanlılar ve onların karmaşası içinde hainler ve kahramanlar.

Hainliğin nasıl değişim göstereceği ince ayrıntılarıyla anlatılıyor. Haini ne bir üniforma, ne bir makam, ne de olağanüstü güçler koruyabiliyor.

Ulusal Kurtuluş Savaşı içindeki uzun yolculukta anlıyorsunuz ki bireysel aşk nasıl emek istiyorsa vatan aşkı da aynı emeği ve vefayı, sadakati istiyor.

Biz ailece izliyoruz bu diziyi…

Bazen hikâye yakın tarihimizden köprüler kuruyor bugünlere. Tam hain bu, kahraman bu derken hayatın şaşırtmacalarında ikisinin de farklı ayrıntılar içinde yer değiştirdiğine tanık oluyoruz.

Dilerdim bu diziyi çocuklarımız ve gençlerimiz de izlesin. İzlesinler ki vatan sözcüğünün sadece beş harften meydana gelmiş bir isim olmadığını anlasınlar.

Filmin kahramanı Yüzbaşı Cevdet, kızları Hilal ve Yıldız, oğlu Ali Kemal, eşi Azize ve vatan aşkını ömrünün her gününde anıtlaştırmış anneleri dizi filmin kurgusu içinde bir tek şeye inanıyorlar. Vatan varsa mutluluk var… Vatan varsa huzur var…

Geçen hafta bu diziyi kaçırmayın demiştim… Kaçırmayın, birileri çıkar bir zamanlar İnce Memed’i yasaklayan zihniyetler gibi diziyi şak diye kaldırır.

İkinci bölümünü soluk soluğa izledik.

Anladık bizim ülkemiz üzerine entrikalar çevirenler nafile uğraşıyor. Çünkü tam da zifiri karanlık içindeyken öylesine gür bir ışık çıkıyor ki ortaya; ne örümcekler, ne de akrepler tutunabiliyor aydınlığında.

İzleyin derim bu diziyi… Hem de çoluk çocuk!

Adını bir kez daha yazayım… VATANIM SENSİN!

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...