Salı, 19 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

Ölüm anonsları

Bir haftadır çoluk çocuk Uşak’tayız…
Memleketinde tek başına yaşamayı özgürlüğünün en önemli yanı olarak düşünen seksen yaşımı çoktan aşmış annemizin konuklarıyız.
Antalya’nın.Temmuz sıcağından kaçışımızın ilk adresi Uşak.
Temmuz her yerde Temmuz diyeceksiniz.
Haklısınız..Ancak, Uşak deniz seviyesinden çok yükseklerde ve kuzeyinde yer alan Murat dağından esen rüzgar. akşamları üzerinize örtü örttürecek serinlikte.
İzmir-Ankara karayolu üzerinde yer alan bu güzel Ege kenti dokuma ve deri sanayisiyle ülkemizin ekonomik dokusunda hayli etkili.
Kentte tanıdık dostlarımız Antalya ve Ege kıyılarına bir iki haftalığına tatile koşarken bizler Murat dağının serin esen yeline sığınıyoruz.
Bu arada annemizin gereksinimlerini yerine getiriyoruz.
Tv’sinin kanallarını düzeltmek ,.anteninin yerinden çıkan kablosunu onarması için işinin erbabı teknik servis elemanı davet ederek hallediyoruz.
-Odunum bu yıl yetmez.diyor.Hemen oduncuya koşup odununu temin ederken.Ramazan ayının hızla yaklaştığı şu günler ununu almak içim planlar yapıyoruz.
Un dedim de…Küçük aparmanın anamız gibi yaşlı sakinleri küçük bahçenin dulda yerine kondurdukları ocakta arada bir gözlemeler.bazlamalar.yufkalar pişiriyorlar.Odun alırken ocakta kullanır diye ayrıca ocaklık odun da kestirdik.
* * *
Her yıl izin kullanırken edindiğim gözlemleri okurlarımızla paylaşmayı adet haline getirdim.
Bu sene Uşak’ta belediye tarafından kentin dört bir yanına yerleştirilmiş hoparlörlerinden yapılan duyuru anonslarına fena halde kafayı taktım.
Biliyorsunuz tüm Ege kentlerinde halka toplumsal ve kentsel olaylar bu yöntemlerle duyuruluyor.
Ancak çocuk kayıp,.ihale.elektrik ve su kesintileri duyuruları neyse de her sabah saat dokuzdan sonra başlayan anonsların yüzde doksanı ölüm haberleri olunca niye yalan söyleyeyim yüreğimiz daralıyor.sıkıntı basıyor.
Ölüm anonsları öyle otuz saniyelik de değil hani…Mevtanın tüm sülalesinin adları okunuyor.Benim bildiğim ölüm duyurusu camilerde okunan salanın ardından yapılır.Burada maalesef belediye tarafından adet haline getirilmiş.
Bu da kim bilir yatak yorgan yatan hastalara..tedavi olup.taşıdığı hastalıktan kurtulmaya çalışan insanlara nasıl etki ediyordur bir düşünün.
Tamam ölüm ve hayat siyah ve beyaz gibi birbirini tamamlayan olgular.Ancak .siz hayatın içine bu kadar ölüm duygusunu sokarsanız her sabah güne adım atanları mezarlıkta gezdirmiş gibi olusunuz.
Bu sabah yine iki ölüm anonsuyla kahvaltıda lokmalarımız boğazımıza düğümlendi.
O an düşündüm.
Acaba dedim kendi kendime:
-Bir gün güzel ülkemizde belediye hoparlörlerinden benzin fiyatının iki-üç ekmek fiyatına düştüğünün ,işsizliğin artık yok olduğunun anonslarına tanık olacak mıyız?

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...