Salı, 19 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

Anadolu’nun gözleriÇörçil Dayıyı Van’ın henüz tek fotoğrafçısıyken esnaf komşusu Pineci (saraç) Yusufeli Sürmeli Dedenin yanına sübapsız futbol topumuzun yırtılan yüzlerini diktirmeye gittiğimizde göz ucuyla izlerdim. Her ikisinin de ekmek teknesi Şen Kırtasiye namlı; gazete, dergi ve kırtasiye dükkânı olan Alâeddin Şen’in yanı başındaydı.

Su fotoğraflarının saatlik ustası yaşlı amca ayaklı fotoğraf makinesinin örtüsünü başına çeker, tam karşısında oturan müşterisinin vesikalık ya da hatıra fotoğrafını:

“Tikkat et!” Seslenişi ile saniyeler içinde çeker, işin önemine göre:

“Şu saatte gel, al!” Diyerek uğurlardı.

Kentin şipşak fotoğrafçısı Çörçil amca çocuk dünyamın kahramanlarındandı. Görüntü iz düşümünü ölümsüzleştiren bu usta da zaman içinde gelişen ve yetkinleşen fotoğraf stüdyolarının geri planına düştü. Ancak değerini kaybetmedi. Acil fotoğraf gereksinimi duyanların uğrak yeri olmaya devam etti ta ki hak vaki oluncaya kadar.

Çörçil Dayının sanatını ekmek parasına dönüştüren Foto Süphan, Foto Kırcan, Foto Sitil, Foto Şahin, Foto Orhan görsel ticari yaşamın adresleri oldu. Hepsi de sanatlarını hakkıyla yerine getirdi ve Şehri Van’ın kent hafızasına adlarını yazdırmayı başardı.

Bunların içinde farklı bir isim dikkati çekti. O da Ressam Enver Özkahraman’dı. Objektifini doğanın yüreğine odaklayan ve kadrajında hayatı ölümsüzleştiren bu usta yaşadığı coğrafyayı görüntü olarak ülkemizin ve dünyanın gündemine taşımayı başardı.

Tüm bu yazdıklarımı son günlerde TRT Haber Kanalında yayınlanan Anadolu’nun Gözleri adlı belgesel filmde anımsadım.

Muşlu, Ağrılı, Karslı fotoğraf ustalarının yaşadıkları kenti bir şiire dönüştüren görüntülerini ve çalışmalarını anlatan dizi muhteşem…

Mevsimleri, insan doğasını, geleneklerin renkleştirdiği hayatın ta kendisini fotoğraflayan ve her görüntüsü bir öyküye dönüşen görüntü ustalarının çalışmalarını hayranlıkla izledim.

Şimdi sabırsızlıkla değerli sanatçı Enver Özkahraman’ı anlatan o bölümü bekliyorum.

Zap nehrini, Hakkâri dağlarındaki dört mevsimi, Van Gölü Havzasının yürekli insanlarını büyük emeklerle görüntülemiş bir ustanın muhteşem çalışmalarını…

Anadolu’nun Gözleri belgeselinde kendinizden de birçok anlar (enstantaneler) bulacağınızdan eminim… Kendinize ve ailenize bir zaman hazırlayın izleyin derim.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...