Cuma, 6 Aralık 2019
Nevriye UĞURLUEL

Helal kazançlar, haram kokanlar

Helal kazanç bereket, bolluk getirir. Haram yoldan kazanılan paranın ise bereketi olmaz, kişi anlayamadan elinden akar gider. Hay’dan Gelen Hû’ya Gider, Selden Gelen Suya Gider. Hay ve huy Allah’ın  isimlerindendir. Allah’tan gelen yine ona gider.

Bakınız günümüzde elde edilen kazançlara… Kimi emekli maaşıyla geçinmek zorunda, kimi çoluk çocuğunun karnını doyuracak ekmek parası için iş güç peşinde, kimi de bol keseden para harcama derdinde…
Kahvaltılarını simitçi kafelerde yapan, brunchlarla günü yaşayan, akşam da hangi balık restaurantta görünse diye düşünenlerin yanısıra, işsiz insan sayısının artmasıyla geçim derdine düşenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor…
Helalinden olsun az olsun diye yetinmeyi bilenler, aza kanaat etmeye çalışırlar...
Bunun yanısıra bol keseden harcayanları hep merak etmişimdir… Bu paralar nerelerden gelir, kaynağı nedir? Nasıl zengin olunur, alın teriyle nasıl birikim yapılır vs… diye düşünürken, sanal alemde rastladığım güzel bir hikaye çarptı gözüme…

"Eski zamanlarda sütçülükle geçimini sağla­yan bir köylü varmış. Üç ineğinden güğümlerle süt alınmış ama aldığıyla yetinmek aklıma bile gelmezmiş. Güğümlere sütü doldurmadan önce güğü­mü yarışma kadar suyla doldurur, böylece sat­tığı sütü kendince artırırmış. Günler gelmiş geçmiş, sütçü sattığı hileli sütle köşeyi dönmüş. Ama istediği kadar para kazanmak onu tatmin etmemiş. Sütlerine su karıştırmaya devam etmiş. Günün birinde yaptığı hatanın farkına varmış, bir daha sütüne su karıştırmamaya kendi kendi­ne yemin etmiş. Allah’a tövbe etmiş, af edilmek için yalvarmış. Ama yüreği ferahlamamış. Öyle ki, şimdiye kadar yüzlerce insana sulu süt vermiş. Kimi ölmüş, kimi uzaklara taşın­mış, kiminin bir daha izine rastlamamış; hangi birinden helallik alacakmış? Üzerinde o kadar kul hakkıyla ne yapacakmış?
Düşünmüş, taşınmış, en sonunda bir sabah ezan vakti, kendince bir karara varmış. Günahlarını affettirmek için hacca gitmeyi kafasına koymuş. Hızlıca hazırlık yapmış, ilk kafileyle birlikte düşmüş hac yoluna. Uzun bir kara yolculuğunun ardından deniz yolculuğu yapması gerekmiş. Öteki hacı aday­larıyla birlikte gemiye binmiş. Gemi limandan ayrılmış. Yolculuk gayet güzel başlamış. Diğer yolcu­larla sohbet ede ede yol alıyormuş. Yolculardan birinin şaklaban bir maymunu varmış. Güvertede toplandıkları zaman hare­ketleriyle yolcuları güldürüyormuş.
Yine bir gün yolcular güvertede otururken maymun çıkmış ortaya. Birinin kafasındaki külâhını almış, ötekinin elindeki çöreğe sulan­mış, başka birinin entarisinin altına girmeye çalışmış… Güvertede kahkahalar birbirine karışmış. Maymun onu gezmiş, bunu gezmiş, en sonunda bizim sütçünün yanına gelmiş. Daha sütçü maymunun ne yaptığını anlama­dan hızlı bir hareketle maymun, sütçünün para kesesini kaptığı gibi direğin tepesine çıkmış. Sütçü, siyah kadifeden dikilmiş altın torba­sını maymunun elinde, maymunu da direğin tepesinde görünce aklı başından gitmiş. “Aman ağalar, beyler, bırakın gülmeyi. Hayvan hac paramı aldı kaçtı, gözünüzü seve­yim yardım edin de alayım parayı. Yoksa ortada kalırım” diye bar bar bağırmış. Yolcular da ne yapacaklarını şaşırmışlar. Maymunun sahibi maymun aşağı insin diye diller döküyormuş. Yolculardan kimi fıstık uzatıyormuş, kimi badem. Ama maymun bir türlü aşağı inmiyormuş. Tayfalardan biri direğe tırmanmaya koyul­muş. Bunu gören maymun direğin en tepesine çıkmış. Yolcuların şaşkın bakışları arasmda açmış sütçünün kesesini, altının birini almış sütçüye atmış, ötekini almış denize fırlatmış. “Aman etme eyleme” diye bağırmış sütçü. “Gözünü seveyim in aşağı hınzır hayvan! Başka param yok. Ortada kalırım.”
Tabii maymun bu, anlayacak değil ya ada­mın nidasmı. Altınların birini gemiye, ötekini denize atmaya devam etmiş. Altınlar denizin dibini boyladıkça zavallı sütçü saçını başını yolarak feryat figan ediyor­muş. “Ah benim altmcıklarım, ah benim altın- cıklarım, gitti bütün emeklerim, gitti bütün ömrüm” diye bağırıyormuş. Yolcular da şaşkın şaşkın olanları izliyormuş. Derken yolculardan güngörmüş biri sütçünün yanma sokulmuş. “Kardeş dur hele, bırak ağlamayı. Bu may­mun kaç gündür bizimle, hiç böyle bir şey yap­madı. Niye sana bu kadar bulaştı anlamadım. Sen bu parayı nasıl kazandın?” diye sormuş. “Sütçülükle kazandım. Kaç yılın sütçüsüyüm ben” demiş sütçü.
“Peki, yanlış anlama ama sütü satarken hiç hile yaptm mı?” demiş adam biraz da çekinerek. Sütçü yutkunmuş. “Yarı yarıya su katardım ama tövbe ettim” demiş. Yaşlı adam gülümsemiş. “E öyleyse ne diye bu kadar yaygaraya veri­yorsun be birader?” demiş. “Maymunu Allah göndermiş, tövbeni kabul etmek için. Maymun, paranm haramıyla helal kısmını ayırıyor. Bak kattığın suların parası deryayı boyladı bile. Sütün parası da geri sana geldi. İşte şimdi hak yerini buldu, haydan gelen huya gitti, selden gelen suya gitti.”

İşte böyle, hiç emek vermeden, hile hurday­la, yan gelip yatarak elde edilen kazanç geldiği hızla elden çıkar. Alın teri dökülmeden kazanı­lan para, sahibine yâr olmaz.
NEVRİYE UĞURLUEL

Nevriye UĞURLUEL

Diğer Yazıları

Yorumlar

  • Tiryaki yorumu:

    04 Eylül 2016 Pazar 00:24

    eline diline kalemine sağlık Nevriye hanım

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-11-26

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-11-25

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...