Pazar, 17 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

Geçmişin sesleri


Erik Değdirenler Grubunda dünle ilgili anılarımızı paylaşmayı sürdürüyoruz. Bazen öylesine kaptırıyoruz ki, birden ayaklarımız altından kayan yol bizi binlerce kilometre uzaktaki köklerimize taşıyor.

Çoğumuz sosyal medyada tanıştık. Ancak merhabalarımız sıklaştığında ortak dostlar çıkıyor karşımıza. O bağları birleştiğimizde akrabalıklarla buluşuyoruz. Ve anlıyoruz ki insanlığın bütün kökleri bir noktaya çıkıyor. O da kardeşliğe.

Geçtiğimiz günlerde doğduğum kentlerin insanlarının önemli bir özelliğini soru olarak taşıdım gruba. Yanıt ve yorumlar öylesine güzeldi ki umutlarım tazelendi. Ve altını çizerek yazmak istiyorum kimse bizleri ayrıştırmaya kalkışmasın. Bizler ayrıştırıldıkça daha bir muhabbetle sarılıyoruz birbirimize.

Bu akşam değişik bir konuyu dostlarımla irdeleyeceğiz. O konu da yazı başlığımdaki geçmişin sesleri olacak.

İlk gençliğimize mührünü vurmuş Müslüm Gürses, Hakkı Bulut, Mine Koşan, Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, Selami Şahin, Kahtalı Mıçı ile başlayıp; Rahmi Saltuk,Zülfü Livaneli,Edip Akbayram, Selda, Timur Selçuk,Arif Sağ,Neşet Ertaş, Aşık Veysel’e uzanacağız. Sonra da kentimizin renkli seslerini anacağız. Mehmet Bağdatlı, Revnak Özaltın, Âşık Celal ve diğerlerini.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının Anadolu gezilerinde uğradığı Van’da bir okulun müsamere salonundaki konserindeki anılarımıza yer vereceğiz.

Fevzi Leventoğlu’nun, Ümit Kayaçelebi’nin muhteşem arşivinden söz edip; Bahattin Özel, Servet Aydınoğlu, İhsan Sezer, Mevlüt Çiftçi, Fazlı gibi değerlerin Van Halk Danslarına sundukları eşsiz hizmetleri hatırlayacak ve bugün Van’ın sosyal yapısına saygın katkılar sunan Yusuf Konak, Murat Oto, Nihat Hoca, İkram Kali’den dem vuracağız.

Şen Çayevi, Kiraz Çayevi, Gençler Çayevi, Hacı Baba Çayevi gibi kahvehanelerde geçen zamanımızdan kalan sesleri yâd edeceğiz.

Düğün çalgıcılarımızdan cümbüşçü Aslan’ı, Türkan Şoray’ım diyen Zekiye’yi, Zurnacı Tosun’u rahmetle anacağız.

Onlarca arkadaşımızın anılarından bakalım hangi renkler dökülecek.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...