Pazartesi, 21 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

Krizalit

Tüm öğretmen meslektaşlarım ve dostlarım. Lütfen bu yazımı sonuna kadar sabırla okursanız size ailenizle birlikte izleyeceğiniz mesaj yüklü ve ödüllü bir filmin adresini armağan edeceğim.

*********

Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaşamını sürdüren değerli Türkçe öğretmeni Orhan Köktaş kardeşimin Facebook’da ki:

"Trabzon'da yaklaşık 20 yıllık bir kadın öğretmen hakkında sahte diploma ile öğretmenlik yaptığı iddiasıyla soruşturma açıldı."

”Bu bir haber başlığı… Acaba bu öğretmenin yetiştirdiği öğrenciler de sahte midir?” Paylaşımıyla ilginç ama bir o kadar da güzel bir yazı yolculuğuna çıktık.

Geçmişte memleketim Van’da 50.Yıl Ortaokulunda Türkçe öğretmenliği yapan bu değerli kardeşim, yukarıdaki paylaşımına yorum yapan sosyal medyadaki arkadaşlarına konuyu daha iyi kavrayabilme ve düşünme için bir film adı önerir.


Filmin adı Canım Öğretmenim, gösterime girdiği yıllardaki orijinal adı ise Monsieur Lazhar’dır… Fransızcadan çevirisi ise Bay Lazhar’dır.

Cezayir iç savaşının ardından yurdunu terk ederek Kanada’ya gelen ve bir ilkokulda öğretmenliğe başlayan Lazhar’ın acılı bir özgeçmişi vardır. Buna rağmen insanlarla ve özellikle çocuklarla kurduğu diyalog, günümüzdeki tüm öğretmenlere, anne ve babalara ders niteliğindedir.

Okulda yanlış bir anlaşılma ve acımasız şüpheler sonunda kendisini sınıfının tavanına asarak intihar eden öğretmenin geride bıraktığı öğrenciler üzerindeki silinmesi çok zor izler Bay Lazhar’ı sindirmez, dünyaya bakış açısını gölgelemez, tam aksine onun daha cesur ve olayları analiz eden yetilerini ortaya koymasına olanak sağlar.

O bir Cezayirli mültecidir ve ailesi iç savaşın cehennem çukurunda can vermiştir. Kanada’ya sığınmasının ardından ülkenin vatandaşı olma başvurusu ilgili makamlarca sorgulanıp, özgeçmişi didik didik edilirken, öğrencileriyle olan iletişimini kararlı biçimde sürdürmektedir.

Ancak gerçekçi ve objektif bakış açısı gün gelir Bay Lazhar’ı zor durumda bırakır.

Okuldaki eğitim, öğretmen ve öğrenci ilişkilerindeki mesafeler, ailelerin çocuklarını okula gönderdikten sonraki kayıtsızlıkları, ülkedeki eğitimin ölçüsü Bay Lazhar’ı ilkelerinden koparmaz.

Ve bir eleştirisel söylemi sonunda bir öğrenci velisinin okul idaresine şikâyeti birden her şeyi altüst edecek sürece sokar. O artık mülteci yaftasıyla ikinci plana düşmüş, öğretmenlik anlaşması bozulmuştur.

Okul yöneticisinden son bir kez derse girmek ve öğrencileriyle vedalaşmak için izin ister.

Ve derse girer, giderek olumlu bir düzey kazanan öğrencilerine önceden verdiği her kes bir masal yazsın ödevini ders konusu yapar. İlk masal söz verdiği gibi kendisinin yazdığı ve öğrencileriyle paylaşacağı masaldır.

Masalın adı Krizalit’tir… Ve filmin en can alıcı final sahnesi de burasıdır.

Şimdi diyorum ki…

Değerli öğretmen arkadaşlarım.

Sevgili anne ve babalar…

Buyurun eğer şimdiye kadar seyretmediyseniz, internetten adını yazdığım Monsieur (Monsieur Lazhar ya da diğer adıyla Canım Öğretmenim filmini lütfen indirin ve izleyin.

Krizalit mi?

Tırtılın kendi çevresine ördüğü koza içindeki devinimsiz, kelebeğe ya da böceğe dönüşme evresindeki durumu.

Filmi bir kez daha izlememi bu toz duman günlerde anımsatan Belçika’daki değerli kardeşim Orhan Köktaş’a teşekkür ederim.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-09-08

E-bülten Gurubu

bize katılın ...