Perşembe, 19 Eylül 2019
Şahin AKÇAP

Yeni yılınız kutlu olsun

Önce naçizane önerime bir kulak verin lütfen…Sonrada şöyle bir arkanıza yaslanın.
Bir koca yılı gözlerinizin önünden bir film şeridi gibi geçirdikten sonra:
Yaptıklarınızın,yapamadıklarınızın,özlemlerinizin bir muhasebesini yapınız.
Kaç kalp kazanıp,kaçını kırdığınızı,hala şu kısacık hayatta küskün olduklarınızı bir düşününüz.
Biliyorsunuz dünya çok ama çok küçüldü.Bir telefonla kutuplara bile ulaşma olanağınız var.Hadi çok geç kalmadan çevirin gönüllerini kırdıklarınızın,küs olduklarınızın telefonlarını.Ve hatırlayın sizlere sıkça söylediğim Mevlana’nın :
“Dün dünde kaldı cancağızım
Şimdi yeni bir şeyler söylemek lazım.” Özünü bir kez daha yorumlayınız.

* * *

2008’den 2009’a girerken dikkat!

Bakınız…Aşağıdaki yazılı olan kuralların dışına çıkar,kulak ardı ederseniz 2009 yılında canınız çık sıkılır.
Bu nedenle 2008’den 2009’a geçerken ayağınızı denk atın ve sakın demedi demeyin.

Yılbaşından itibaren dilencilik yapan, gürültü çıkaran, kaldırımları işgal eden, sigara içilmesi yasak olan yerlerde tütün mamullerini tüketenler 69 YTL idari para cezası ödeyecek.

Toplum düzenini, genel ahlakı, sağlığı, çevreyi ve ekonomik düzeni korumak amacıyla çıkarılan Kabahatler Kanunu kapsamına giren idari para cezaları, Maliye Bakanlığının yüzde 12 oranındaki yeniden değerleme oranı çerçevesinde yılbaşından itibaren arttırılacak.

Buna göre, sarhoş olarak başkalarının huzurunu bozan, gürültü çıkaran, mal ve hizmet satmak için başkalarını rahatsız eden, kaldırımları işgal eden, dilencilik yapan, sigara içilmesi yasak olan yerlerde tütün mamullerini tüketen ve kimlik bildirmeyenlere 69 YTL idari para cezası uygulanacak.

Yetkili makamlardan ruhsat almaksızın kanuna göre yasak olmayan silahları park, meydan, cadde veya sokaklarda görünür bir şekilde taşıyan kişilere de yine 69 YTL ceza kesilecek.

Çevre kirliliğine neden olanlara uygulanan cezaların da arttırıldığı yeni yılda hayvan kesimine tahsis edilen yerler dışında kesim yapanlara, hayvan atıklarını sokağa bırakanlara, kullanılmaz hale gelen ev eşyalarını, bunların toplanmasına ilişkin belirlenen günün dışında sokağa ya da kamuya ait yerlere bırakanlara da 69 YTL cezası verilecek.

İnşaat atık ve artıklarını depolanma alanları dışına atan kişiler 140 ile 4 bin 261 YTL, tüzel kişiler 140 ile 7 bin 105 YTL, yemek pişirme ve servis yerlerinde çevre kirliliğine neden olan işletmeler ise 708 YTL ile 7 bin 105 YTL arasında ceza ödeyecek.

Kullanılamaz hale gelen motorlu kara ve deniz nakil araçlarını sokağa veya kamuya ait yerlere bırakan kişilere 353 YTL, evsel atık ve artıkları, toplanmasına veya depolanmasına özgü yerler dışına atan kişilere ise 25 YTL idari para cezası uygulanacak.

Kumar oynayan kişiler ile kolluk güçlerinin emirlerine aykırı davranan kişiler 140 YTL ceza öderken, başkalarının huzur ve sükununu bozacak şekilde gürültüye neden olan işletmelere bin 420 ile 7 bin 105 YTL arası ceza verilecek. Kaldırımlara izni olmaksızın inşaat malzemesi yığan kişiler de 140 ile 708 YTL arasında idari para cezası ödeyecek.

Meydanlara veya parklara, cadde veya sokak kenarlarındaki kamuya ait duvar veya alanlara, rızası olmaksızın özel kişilere ait alanlara bez, kağıt ve benzeri afiş ve ilan asan tüzel kişiler ile toplatma yükümlülüğüne aykırı hareket edilen kişilere de 140 ile 4 bin 261 YTL arasında para cezası uygulanacak.

İşte böyle…
Yeni yıl ;sağlığın esenliğin,mutluluğun,birlik,dirilik ve barışın yılı olsun.

YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN!

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-06-17

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-07-07

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-09-08

E-bülten Gurubu

bize katılın ...