Pazar, 8 Aralık 2019
Şahin AKÇAP

Antalyalılara zulüm


Daha bir ay önce kent içi belediye ulaşımıyla ilgili kartlarda güncelleştirme devam ediyordu. Ulaşım araçlarından kullanılan kontörlü kartların güncelleştirilmesi elbette ki çok doğal… Kart sahiplerinin aldıkları hizmette değişim var mı? Kart sahiplerinin yılsonundaki durumları değişmiş mi değişmemiş mi? Yararlanılan kartların sahiplerinin son durumları ne? Vs.. Vs..

Tabi bu işlemler için vatandaşın vakit ve nakit ayırması gerek. Ayrılan vakitler hizmet alanlarındaki izdiham yüzünden çileye dönüşse de öğrenci, öğretmen ve emekliler için üç kuruşluk indirimler bütçeleri açısından önem taşımakta.

Ancak yılsonuna kadar devam eden güncellemenin ardından birden kartların hizmet veren şirketin değişmesi nedeniyle yenileneceği haberi duyuruldu. Bu yeniden çile çekmenin başlangıcı oluyordu. Eski kartlar değişecek,yeni kartlar sil baştan doldurulacak başvuru formlarına nüfus cüzdan fotokopileri,memurlar ve öğretmenler için iş yerinden alınacak görev belgeleri,emekliler için SGK dan alınacak emekli olduğuna dair belge ve son altı ay içinde çektirilmiş vesikalık bir fotoğraf ile yine kart başvuru ofislerinin önünde kuyruklara girilecekti.

Oysa olay çok basitti.

Büyükşehir Belediye Başkanlığına bağlı Ulaştırma Daire Başkanlığı ya da her neyse ulaşım kartlarını işlerliğe sokan şirketle yapılan anlaşmalarda:

“Ulaşım kartlarını kullanan vatandaşların bilgileri kurum değiştirilmesi halinde yeni kuruma devredilecektir.”Maddesi ile bunca çile ve meşaketin önüne geçilebilirdi.

Yani var olan bilgiler eski işletmeci firmadan yeni firmaya bilgisayar ortamında devredilir ve vatandaş yeniden kart çıkartma başvurusu tantanasından kurtulabilirdi.

Bu göz ardı edilince günlerdir süren ulaşım kartı çıkarma başvuruları yüzünden vatandaş soğuk kış günlerinde perişan edildi.

Bugün emekli bir yurttaş olarak başvuru formum ve ekleriyle ilgili birim noktalarından birine gittiğimde insanların nasıl acı çektiğine, oluşan kuyruklarda nasıl bir rezillik yaşadıklarına tanık olup utanç duydum.

Dilerdim ki bu yazımı okuyan büyük kent belediye başkanı kart çıkarılan noktaları ziyaret eder ve Antalyalının çektiği eziyeti bizzat kendi gözleriyle görür.

Hazır bu yazıyı yazmışken kart çıkarmak isteyen vatandaşlara şu önerileri sunmak isterim.

Başvuru formunuzu dikkatli bir şekilde ve hatasız doldurunuz. Nüfus cüzdanı fotokopisini, son altı ay içinde çekilen vesikalık bir adet fotoğrafınızı, emekli öğretmenler emekli olduklarına dair SGK dan belge almayı unutmayınız. Zaten kart dolum noktalarında başvuru formları verilmektedir. Başvuru formlarının arkasında nasıl davranacağınızla ilgili bilgileri göreceksiniz. Sabır ve kolaylıklar diliyorum.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-11-26

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-11-25

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...