Pazartesi, 21 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

1 Mayıs’ın ardındanİstanbul halkının ve dolayısıyla emekçilerin 1 Mayıs sevincini gazla boğmaya çalışan o bildik zihniyete rağmen haber ajanslarının yurdun dört bir tarafından seçtikleri haberler yaşananlara karşı umudun can suyu oldular. Özellikle İstanbul halkının, güvenlik güçlerinin biber gazı ve göz yaşartıcı bombalarından etkilenen emekçilere su ve limon sunması duman altı olan sokaklara demet demet atılacak karanfiller ve güller kadar değerliydi. Halk emeğe düşman olanların inadına emekçiden yanaydı.

Bir diğer önemli olay ise DİSK Genel Başkanının sağduyulu tavrıydı. Emekçiler ve güvenlik güçlerinin can güvenliğinin hesabını yaparak işçi arkadaşlarının eve dönmesini duyurdu. Bunu geri çekilme veya pısma olarak algılayanlar yanılırlar. Çünkü emekçiler Taksim Meydanına savaşmak ve kavga için çıkmayacaktı. Onların mücadelesi 1977 yılında pusuya düşürülmüş ve yaylım ateş altında can verip şehit olmuş işçi kardeşlerinin anısını yaşatmaktı.

Ne var ki:

“Çıkarmam!” Dayatmacılığı, Türkiye İşçi Sınıfının, Taksim Meydanına çıkma hevesini paramparça etti. Üstüne üstlük dünyanın hiçbir ülkesinde görülmeyecek derecede vahşi ve orantısız güç kullanıldı. Yaralıların taşındığı ambulanslara biber gazı sıkıldı.

İşçi sınıfı bu 1 Mayıs’ta bir büyük tecrübe daha kazandı. Sınıfsal mücadelede tek güven duyacağı gücün rengi sarı, yüreği pazarlıklarda satılmamış devrimci sendikal örgütleri olduğunu anladır. Emekçilerin dostlarını ve emeğin düşmanlarını tanıdı.

Marjinal gruplar içinde Beşiktaş’ın Çarşı’sı en etkili ve kararlı bir görüntü sergiledi:

Taşıdıkları:

“Devrim, Aşk, Beşiktaş Halkın Takımı, Terk etmedi Sevdan Beni” Yazan pankartı halkın ve habercilerin gözünden kaçmadı.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-09-08

E-bülten Gurubu

bize katılın ...