Pazartesi, 21 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

Karanlıkçılar yeni tezgahlar peşinde mi?

Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u aldığında etrafındakiler çağ kapatıp çağ açan padişaha sormuştu:
-Gayri müslümler,kiliseler ne olacak haşmetlum?
-Bunca yıl bir arada yaşamış,hatta akraba olmuş insanları ayırmak olur mu?Bize biat ettikleri sürece,ortalığı velveleye vermedikleri sürece kardeş kardeş yaşayacaklar.Kimsenin inancına,inanç mabedine dokunulmayacak.
Bu sözü söylediğine gençti ancak Molla Gürani gibi bilge hocaları vardı.
Tarih 1453’dü.
Şimdi ise tarih 2008 bir arada barış içinde yaşadığımız,etle tırnak olduğumuz vatandaşlarımızı etnik kökenleriyle, DNA ları ile sorguladığımız zaman binbir rengin mozaiği Anadolu kardeşliği ulu çınarının gövdesine keskin ağızlı balta indirmiş olmaz mıyız?
Sığ düşünceler Türkiye üzerinde oynanan sayısız oyunlara zemin hazırladığı sürece barış içinde bir arada yaşamaktan başka muradı olmayan insanlarımızın yüreğini kanatıp,canını acıtmaya devam edecek.
* * *
Anadolu ,emperyalist ülkelerin orduları tarafından kuşatılıp,işgal edildiğinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun toprakları da Çarlık Rusya’nın ordularının payına düşmüştü.Bu bölgelerimizde yaşayan Ermeni azınlık ajan ve provokatörler tarafından kışkırtılmış,ivedilikle kurulan Emeni Komiteleri’nin isyancı eylemlerinin tehdidi altına girmişti.
Bugün Van’da Zeve adlı bir köyde bir araya toplayıp yaktıkları insanların çığlığına neden olanların o zamanki, lütfen dikkat o tarihte yaşayan Ermeniler olduğunu tarih yüreğinde barındırmaktadır.
Ermeni meselesi Türkiye’nin önüne sık sık çıkarılan ve Türkiye’yi köşeye sıkıştırma oyunlarından yalnızca bir tanesi.Yine aynı oyun farklı senaryolarla gündeme taşınıyor.
1916’lardaki düşmanlıkların bahanelerle ortaya çıkarılmasının amacı da barış ve kardeşlik türküsünü ağıta dönüştürmekten başka bir işe yarayamaz.Buna da bu ülkenin topraklarında yaşayan aklı selim,sağduyulu insanlar asla izin vermez.
Mevlana’nın anıldığı şu günlerde dilerseniz tuhaf düşünce eylemleriyle uğraşanlara onun; o güzel sözlerin hatırlatalım:
“Dün dünde kaldı cancağızım.
Bugün yeni şeyler söylemek lazım.”

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-09-08

E-bülten Gurubu

bize katılın ...