Cumartesi, 23 Kasım 2019

Beşiktaş’ın hakkını yiyen...


Beşiktaş-Galatasaray futbol karşılaşmasında her iki takımın futbolcuları mükemmel bir futbol oyunu sergilediler.

Yıllarca Beşiktaş’a kaptanlık yapan Samet Aybaba’nın Beşiktaş’ın hocası olarak sahaya çıkması ve yılın ilk derbi maçı olması maça olan ilgiyi çoğaltmıştı.

Oyun ve gol skoru Beşiktaş’ın lehine geliştiği, büyük bir olasılıkla maçın Beşiktaş’ın galibiyeti olarak sonuçlanacağı sırada, gencecik ve Türk Futbolunun umutlarından biri olan Burak Yılmaz’ın kendisini on sekiz çizgisi üzerinde bırakıp düşürmesi, hakemin yanılmasını sağlayarak takımı Galatasaray lehine penaltı vuruşu kazandırması ipleri kopardı. Maç, Beşiktaş’ın 3–2 kazanmasıyla bitecekken, haksız penaltı kararı ile 3–3 bitti ve dolayısıyla Beşiktaş tribünleri öfke seline dönüştü.

Burak Yılmaz, Beşiktaş’ta oynarken Antalya’ya ailesini ziyarete gelmişti. Kuzenleri de öğrencim olduğu için okulu ziyaret etme dileğimizi geri çevirmemiş bir sabah çıka gelmişti. Ondan tek isteğim gençlere madde kullanımından uzak durmalarını istemesi ve sporu bir hayat biçimi olarak görmelerini sağlayıcı minik bir konuşma yapmasıydı.

Sağ olsun çıktı, konuştu ve ricamızı yerine getirdi. Öğrencilerimizin alkışlarıyla kürsüden inerken biz öğretmenler bu gencecik kardeşimiz için gurur duyduk.

Şimdi de ben Burak’a buradan seslenmek istiyorum.

“Sevgili Burak, asla spor dışı eylemlerin adamı olma. Senin gibi formasını teriyle ıslatan futbolcu kardeşlerinin emeğini çalma. Aldatmakla, hırsızlık aynı şeylerdir. Ve büyük lider Atatürk’ün: ‘Ben sporcunun, zeki, çevik olanı kadar ahlaklısını severim.’sözünü asla aklından ve kalbinden çıkarma. Hatta bir basın toplantısı düzenleyerek, Beşiktaş camiasından af dile. Özür dilemek erdemliliktir. İnan bu eyleminle vereceğin özeleştiri Türkiye’de en çok konuşulanlar arasına girecektir. Bu yürekliliği göster.”

Fatih Terim Hoca da unutmamalıdır ki bizim sahalarda es geçilen hakem hatalarına yarın bugün çıkacağı Avrupa Kupası maçlarında göz yummazlar!

Fatih Hoca, öğrencilerine, Burak’ın yaptığı affedilmez yanlışın bütün değerlerimize ters düştüğünü o güzel üslubuyla mutlaka anlatmalıdır.

Hakemlere gelince. Maçın son dakikalarında görme engelli birinin bile yapamayacağı hatayı yaparak bir çuval inciri berbat ettiler. Ve o dakikaya kadar kazandıkları altından yıldızları ne yazık ki tenekeye dönüştürdüler.

Hayati önem arz eden yanlış kararların sahibi hakemler en az bir sezon kızağa çekilmelidir. Veya kararlarının arkasında art niyet var mıdır araştırılması titizlikle yapılmalıdır.

Beşiktaş için söylenecek söz ise sadece iki kelime... Kartallar kanatlandılar...

Peki, maç sonunda hariçten gazel okuyanlar bakalım neler dediler:

Erman Toroğlu

Yine hakem, yine hakem. Dün gece çok net bir şekilde Bülent Yıldırım Beşiktaş’ın galibiyetini elinden aldı. Yani emeğe haksızlık etti. Burak pozisyona giriyor, rakip oyuncudan en ufak bir müdahale yok.

Markus Merk

İlk anda temas varmış gibi düşündüm. Burak'ın düşüşünden yanıldım ve varmış gibi gördüm. Ama düşmesine sebep olacak ayağına bir müdahale yok. Kendisini bırakıyor ve faul söz konusu değil. Eğer bir hareket almış olsa bile ceza sahası dışında.

Selçuk Dereli

Maçın son dakikalarında verilen penaltı kararı çok tartışıldı. Görünen o ki, penaltıyı yardımcı hakem Erdinç Sezertam verdirdi. Bu pozisyonda Escude'nin sol ayağıyla Burak'ın sol ayağında bir müdahalesi var. Pozisyon faul. Ancak asıl tartışılması gereken pozisyonun içeride olup olmadığı.

Ali Aydın

Emre Çolak'ın, Beşiktaş ceza alanı içine ortaladığı topta Burak Yılmaz önde Escude arkadaydı. Meşin yuvarlak havadan Burak'a doğru inerken Siyah-Beyazlı futbolcu kollarını havaya kaldırarak 'Ben oyunda yokum' der gibiydi. Pozisyon net şekilde Yıldırım'ın beş metre önündeydi. 'Devam' diyen Yıldırım, yardımcı hakemi Erdinç Sezertam'dan gelen uyarıyla penaltıya döndü. Kendisi de inanmadı. Penaltı kararı verdiyse bariz gol şansını engellemekten dolayı Siyah-Beyazlı oyuncuyu neden kırmızı kartla oyun dışı bırakmadı? Yıldırım, ilk verdiği kararına devam etse derbinin yıldızı olurdu.

Şansal Büyüka

Burak'ın pozisyonunu izleyince bir tek şey akla geliyor; lütfen biraz emeğe saygı.

yaptığı doğru değil.

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...