Pazartesi, 21 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

Cinsellik eğitimi için Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan tarihsel adım…


Son aylarda cinsellikle ilgili suç içerikli haberler medyada bomba gibi patlarken ve her gün yürek paralayan tecavüz haberleriyle toplumumuz sarsılırken Diyanet İşleri Başkanlığı olağanüstü bir sorumluluk gösterip tarihi değerli adımı attı.
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof.Dr. M.Şevki Aydın :
-Toplumun cinsel eğitimden ciddi biçimde yararlandırılmasının ,okullarda mutlaka ders olarak okutulmasının yararlı olacağını.ifade etti.
Benim yaşımda olanlar çok iyi bilir..Bizler cinsellikle ilgili ne var ne yoksa kendi çabalarımızla öğrendik.Çünkü büyüklerimizin bizim önümüze koyduğu tek bir gereç vardı.O da:
-Günah ! olgusuydu
Şunu yapma günah,bunu yapma günah.
Allahtan imdadımıza toplumsal değişimlerden sorumluk duyan öğretmenler yetişti.Ve Haydar Dümen’in tezgah altından satılan cinsellik içerikli kitapları gizili gizli okuduğumuz kaynaklar arasına yerini aldı.
Evlenme çağına gelenlerimizi gerdek gecesi için nasıl davranacağını,ne yapabileceğini sağdıç görevini üstlenenler anlattı.
Cinsellik tabusunun kalın perdesi usul usul aralanıncaya kadar ilk regl(aybaşı) yaşayan kızlar bekaretine halel geldi diye korku yaşadı hatta ölümü yeğledi.
Bütün bunlar geçmişte kalan birer acı anı olsun istiyorsak Diyanet İşleri Başkanlığının bu hayati önerisine kulak vermeli ve Cinsellik Eğitimi Dersi İlköğretim 5.sınıftan itibaren planlanıp programlanarak eğitimimize dahil edilmelidir.
Cinsellik canlıların en doğal gereksinimi,olmazsa olmazıdır diyorsak ve toplumsal hayatımızdaki cinsellik suçlarının eriyip yok olmasını istiyorsak eğer bu sosyal olguyu ivedilikle biçimleyerek eğitimdeki yerini almasını sağlamalıyız.
Diyanet İşleri Başkanlığı tarihsel görevini seslendirdi.. .Umarız ki Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı uzmanlarının bir araya gelip değerlendireceği gür bir sese dönüşür.
Ve özel bir not…Prof.Dr.Sayın M.Şevki Aydın’ın daha önce de dinsel değerlerin sosyolojik ve psikolojik anlamdaki önemini vurgulayan açıklamaları olmuştu.Örneğin çocuklara dini dayatmayın.Onları bilgilendirin.Seçme hakkında özgür olmaları halinde daha sağlıklı inanç sahipleri olacağını vurgulamıştı.
Diyanet İşleri Başkanlığında Sayın Aydın gibi hayatı bilimsel ve sosyal anlamda irdeleyebilen değerlerin olması inanç sömürüsünün doludizgin yaşandığı ülkemiz için büyük bir şans diye düşünüyorum.
Hüseyin Üzmez talihsiz olayı ile başlayan ve medyanın da odak noktası olarak seçtiği cinsel derinlikli cinayetler ve tacizler Diyanet İşleri Başkanlığını bu ülkenin Milli Eğitim Bakanlığından bir adım önde harekete geçirmesi de ayrı bir yorum gerektirmektedir.Bir başka yazıda buna değinmek görevimiz olacaktır.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-09-08

E-bülten Gurubu

bize katılın ...