Pazartesi, 21 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

Su


Yaşadığımız dünyanın yüzde sekseninin suyla kaplı olduğunu biliyoruz. Peki, içilecek nitelikteki suyun yerküredeki yüzdesi nedir? Sıkı durun, sadece yüzde biri!

Yaşı benim gibi yarım yüzyıl olanlar çok iyi bilir. Çocukluğumuzda akan suların gözeneklerine dudaklarımızı dayar kana kana içerdik. Derelerin, kerhizlerin suları çeşmeden akan su gibi berrak, lekesiz tertemizdi. Ve bulak dediğimiz kaynaklar olurdu yeşil alanlar içinde. Dağların doruklarındaki karların eriyip sonrada yamaçlarını aşıp gelen ve bir yol bulunca toprak üstüne kaynayıp çıkan bu suların lezzetini şimdi en değme damacana sularda bulmak olanaksıdır.

Ne var ki hoyrat insanlığın acımasız sorumsuzluğunda kirlenen çevre ve içindeki hayati önemdeki su da kirlendi. Ve insanlar akan çeşmelerdeki sulara bile güvenemeyerek şişelenmiş, damacanalara toplanıp satışa sunulan sulara yöneldi. Yani hijyenik denilen sular da bozuldu.

Sağlık Bakanlığı ve Gıda Tarım Bakanlığı piyasaya sağlık koşulları önemsenmeden sürülen suların takibinde. Şimdilik adı şanı bilinmeyen birkaç firmanın adı deşifre(açık) edildi.

Bu gelişmeler üzerine bizde evimizdeki damacana suları yakın takipe aldık.Berraklığını,temizliğini çıplak gözle izliyoruz.Ama geçen gün eşim boşalan damacanalardan birinin altındaki tarihe bakınca küçük bir çığlık koparıp:

“Vay canına damacananın kullanma tarihi 2009! Şu an 2012’nin yedinci ayının sonunda olduğumuza göre damacananın kullanım süresi geçmiş demek!” Dedi. Bende evdeki paniği azaltmak için:

—İçindeki su 2012 yılına aitse sorun yok! Dememe bile fırsat vermeden damacanayı ve henüz kapağı açılmamış yedeğini bile kapıya bırakıp sucu esnafı aradılar. Esnaf:

“Siz gazete ve televizyonlardaki haberlere kulak asmayın!” Dese de sucu esnafla ilişki kesildi:
—Madem öyle sen de bizim müşterin olmaktan ayrıldığımıza kulak asma. Denildi. Şimdi kulağımız Sağlık Bakanlığının analiz sonuçlarından gelecek seste. Hangi firma sağlam hangi firma çürük isimlerini bekliyoruz ki içeceğimiz suyun yeni adresini saptayalım.

Unutmayın…Bir su damacanasının ömrü iki yıl…İki yılını geçirmiş damacanalarda sorun yaşanabilir.

Birde dileğimiz var Sağlık Bakanlığından. Halkın sağlığıyla bile bile, göz göre göre oynayan vicdansızların isimlerini çarşaf çarşaf gazetelerde duyursunlar. Duyursunlar ki, insan sağlığıyla oynayan vicdansız tacirler rezil rüsva olup sokağa bile çıkamasınlar.

Sahi… Belediyelerimiz de duyarlılık gösterip musluktan akan ve her ay tıkır tıkır faturalarını ödediğimiz sularımızın tahlillerini yapıyorlar mı?

Not: Antalya Sular İdaresinin geçtiğimiz gün bir duyurusunu haber olarak verdi Hürriyet Gazetesinin Akdeniz eki… Antalya’da çeşmelerden akan su tertemiz, gömül rahatlığıyla içilebilir denildi. Haberde vatandaş dilediği zaman çeşmesinden akan suyun tahlilini ANTSU’ ya götürerek ücretsiz yaptırabiliyormuş. Darısı diğer kentlerimizin, kasabalarımızın başına…

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-09-08

E-bülten Gurubu

bize katılın ...