Çarşamba, 20 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

Pardon!


“Her yaptığımız doğrudur.”

“Yaptıklarımız ve sonuçları tartışmasızdır.”

“Bizi alkışlayanlar dostlarımız, eleştirenler münafıklardır.”Dediğiniz an; aklın ve yüreğin yolundan sapmışsınız demektir!

Bakınız, insani düzenini kurmuş, yurttaşına çağdaş yaşam ortamı sağlamış ülkelerde devleti yönetenler çok rahat ve özgürdürler. Ülkelerinde sokakta, caddede korumasız gezebilir, bisiklete binip sabah sporu için yürüyüp koşabilir. Çünkü:

“Bu ne biçim yönetim ve düzen?”Sorusuyla karşısına çıkacak yurttaşı yoktur.

İnsanlar dilediklerini konuşabilir, eleştirebilir.

Sabrı ve hoşgörüsü olmayan ülkelerde ise ceberut liderler iş başındadır. Korku dağları bekler. Yurttaşı da kaygı ve endişe içinde yaşar lideri de... Sokağa, caddeye, halkın yoğun olduğu alanlara korumasız olarak tek bir lider bile adım atamaz. Eskortsuz bir tek geziye bile çıkamazlar.

Neden mi?

Nedeni sevenlerinin bir katı fazla sevmeyenleri, nefret duyanları, yönetimlerinden memnun olmayanları olduğu için. Ölçüleri sürekli çemkirmek olan liderlerin ölçeklerinde hep çatık kaşlar, gülmeyen yüzler vardır.

İsterler ki olumsuz bir şey olduğunda:

“Pardon!” Diyerek gündemin dışına kaçılsın…

İsterler ki yönettikleri ülkede yönetimden kaynaklanan ölümcül olaylar olduğunda bile:

“Pardon!” Özür olarak algılansın.

Varsa ekiplerinde beceriksiz, hata üstüne hata yapan, ihmallerinden dolayı halka zarar verenler onlara toz kondurmaz, gözünün üstüne kaşın var dedirtmezler. Bilirler ki kurdukları yapıdan tek bir tuğla oynasa kurdukları sunta zangır zangır sallanır.

Ama o ülkelerde, sorunsuz ülkelerde devlet:

“Pardon!” Diyecek yanlışlara düşmez. Olası afetlerde, bürokratik kusurlarda, çalışan yönetici zaaflarında denetçileri devreye koyar ve suçun cezasız kalmaması için bağımsız ve özgür yargı erkinin icraatını izler.

Yurttaşları terörde, afetlerde, devlet ihmalli trafik kazalarında pisipisine ölen ülkelerin yöneticileri bir dakika olsa bile bulundukları makamda durmazlar. Özür diler ve çeker giderler.

Çağdaş ülkelerde ise bahaneler, olup biten yanlışlara kılıf aramalar, pardonlar, yavuz hırsız ev sahibini bastırır zihniyeti, zeytinyağı gibi su üstüne çıkma uyanıklıkları, arsızlıklar zinhar yoktur.

—Pardon! O ülkelerin adını mı öğrenmek istiyorsunuz?

Onu da siz bulun sevgili okurlar.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...