Çarşamba, 13 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

Eleştirildikçe büyüyen lider!


O eleştirildikçe; ülkemizdeki ve dünyadaki yakın tarihimizi yüreklerinde taşıyan arşivler yeninden açıldı. Her belge didik didik edildi, incelendi.
En küçük bir Yanlışı, zaafı arandı. Aranıldıkça her arşivden daha değerli belgelere ulaşıldı. Ve görüldü ki çağlara adını yazdırmaya devam eden büyük liderin; vatanından, milletinden, inançlarından başka hiçbir sevdası yok! O kusursuz bir dünya lideri!

Ona kuşkuyla bakan. Liderliğinden şüphe edenler utandı. Diktatör diye adlandıranlar şaşkına döndü. Adını telaffuz etmekten korkanlar, yiğitliklerine toz konmasın diye adını söylerken bile önüne en değerli sözcüğü “Gazi” unvanını koymakla yetindiler. Büyüklüğünden ve milletin yüreğindeki sevgisinden korktular!

19 Mayıs gösterilerini insanlık suçu işleyen Hitler’in gençlik gösterilerine benzetenler arşivlerden çıkan belgelerle geri adım attı, yakıştırmalarından arlanıp,yerin dibine girdiler…

Tarihe baktığımız zaman büyük liderlerin de aynı yoldan geçtiğini görürüz. Onların değerini inkâra kalkışanlar; çamur atmaya, yakışık almayan benzetmelere başvurmuşlardı. Ama insanlık yeni tarihler yazarken onların hiç de eleştirilecek yanlarının olmadığı görüldü.

Mustafa Kemal’de öyle… Aklı geçmişin saltanatlarına olanlar; aydınlığa ve çağdaşlığa kapı aralamayı kurulu düzenlerinin çöküp gideceğinden tırsarak birer akrebe dönüştüler. Ve arşivlerden çıkan yine yeni yepyeni belgelerle onun yüceldiğini görüp, akrebin köşeye sıkıştığında yaptığı gibi zehirli iğnelerini yalan dünyalarına batırdılar!

Kurtuluş Savaşının ışığından gözleri kamaşanlar hala direnerek Atatürk’ü asılsız suçlamalarla yargılamanın gerekçelerini aramaya devam ediyorlar. Ancak binlerin ve milyonların hançeresinden yükselen, Âşık Mahzuni Şerif’in dizelerinden oluşup, önce türkü ve şimdi marşa dönüşen o ulu sesi duymak istemiyorlar.

Duyuyor musunuz? Milyonlar diyor ki:


SARI SAÇLIM MAVİ GÖZLÜM NERDESİN?

Sana Hasret Sana Vurgun Gönlümüz
Neredesin Mavi Gözlüm
Nerde Nerde Nerdesin Dost
Bu Gemi Bu Karadeniz
Sarı Saçlım Mavi Gözlüm
Nerde Nerde Nerdesin Dost

Ararım İzini Dolmabahçe’den
Bir Daha Dönmez mi bu Yola Giden
İçimde Sen,Gözümde Sen sarı Saçlım Mavi Gözlüm
Nerde Nerde Nerdesin Dost

Kurban olam yürüdüğün Yollara
Kara Peçe Yakışmıyor Kullara
Uyan Bak Bizim Hallara
Sarı Saçlım Mavi Gözlüm
Nerde Nerde Nerdesin Dost

Bulutlar Terinden, Dağlar Kokundan
Sarhoştur Sevdiğim Mahsuni Bundan
Bir Daha Gel, Gel Samsundan
Sarı Saçlım Mavi Gözlüm
Nerde Nerde Nerdesin Dost

Ve akan tarihin ulu nehrini geri döndürmeye çalışanların yoz bentleri gönüllerde birer birer yıkılmaya devam ediyor. Atatürk sevgisi yuvarlanan bir kartopu gibi büyüdükçe büyüyor!

O cismen yok ama geride bıraktığı engin sevginin coşkusu dalga dalga…

Bugün 19 Mayıs 2012…

Meydanlar tutsak edilse de açılan yeni meydanlar bir milletinin susmayan yüreği!

Dağ başını duman almış
Gümüş dere durmaz akar…

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...