Pazar, 17 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

Bir belediyemizin açtığı akılcı yarışma!


En büyük sorunumuz ve en kötü alışkanlığımızın adıdır savurganlık.

Eskiyen her şeyi geri dönüşümü olabilir mi diye düşünmeden çöpe atıyoruz.

Evlerde iyi bir araştırma ve gözlem yapıldığında günlük tüketilen ekmeklerin dilimlenmediği hemen fark edilebilir.

Diş macunlarının, tıraş köpüklerinin son damlasına kadar sıkılmadan atıldığı görülebilir.

Mevsim dönüşümleri ardından giysilerin bakımının yapılmadan kaldırıldığı anlaşılabilir.

Henüz yarısına bile gelmeyen defterlerin ve kalemlerin çocuklarımız tarafından bir kenara atıldığına hepimiz tanık oluyoruz.

Günlük tüketim gereksinimlerimiz bir yana; en değerli ve dönüşü olanaksız olan zamanı bile kolayca heba edebiliyoruz.

Üretim ilişkilerindeki plansızlıklar ve bu nedenle ortaya çıkan işsizlik hayat dediğimiz değerin kayıpları arasına katılıyor.

Bugün kahvehanelerden yansıyan insan manzaralarını gözlerinizin önüne getiriniz. Sizce de bu zamana karşı işlenen hunharca bir cinayet değil midir?

Kentimizin dört bir yanında çöpe atılan ancak geri dönüşüm özelliği olan maddeleri toplayanlar hem ekmek paralarını kazanıyor, hem de yeniden kullanılabilecek atıkların geri dönüşümünü sağlıyorlar. İlkel çöp araçlarıyla sokakları, caddeleri tarayan o insanlar aslında üretim değerlerine büyük katkılar sağlıyorlar. O emekçi insanlarımızdan hırdavatçılar tarafından alınan eskiler; işlenmek, ayrıştırılmak, yeniden değerli olmak üzere uygun fabrikalara ulaştırılıyorlar.

Antalya Muratpaşa Belediyesi atık ve geriye dönüşü mümkün olan maddelere dikkat çekmek için Çocuk Eğitim Etkinlikleri adı altında bir dizi yarışma düzenlemiş.

Planlayıcılar çocuklara temiz çevre bilinci verirken, israfın(savurganlığın) toplumsal hayattaki en kötü alışkanlık olduğunu anlatmaya ve topluma çevre duyarlılık mesajı vermeye çalışacaklar. Onları yürekten kutluyorum.

İşte bu nedenle okullara İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri kanalıyla gönderilen yarışma koşullarını yerine getirecek öğrenciler; resim, şiir, slogan bulmak, atık ambalaj ve kapak gibi metalardan sanatsal el işleri yapmak için kıyasıya yarışacaklar ve yarışmada ödül alan eserler ödüllendirilerek, düzenlenecek sergilerde halkın ilgisine, beğenisine ve yorumuna sunulacaklar.

Yarışma için uygun görülen konular ve İlköğretim Okulu sınıflarına bir bakarsak:

Anasınıfları : Ambalaj atıklarıyla yapılmış proje çalışması.
2.Sınıflar : Ambalaj atıkları kullanılarak tasarlanmış kıyafet.
3.Sınıflar : Çevre konulu resim.
4.Sınıflar : İsraf(savurganlık) konulu şiir
5.Sınıflar : Katı atık(çöp)kirliliği ve çevre kirliliğinin önlenmesi konulu slogan

Yarışmaya katılan öğrencilerin eserleri okullardaki ön komisyonda değerlendirildikten sonra seçilenler Muratpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğüne gönderilecek. Yarışma jürisinin değerlendirmesi sonrası da kazanan öğrenciler bisikletler, kol saatleri MP 3 çalar gibi armağanlarla ödüllendirilecekler.

Tüm kutsal kitaplarda altı çizilerek vurgulanan israf haramdır sözü Muratpaşa Belediyesi’nin bu akılcı çalışmasıyla bir kez daha anımsanacaktır.

Konuyla ilgili açıklayıcı bilgiler için Meltem Dağlı ve Serpil Eryiğit’e 0 242 312 34 69 başvurulabilir.

Bu çok değerli etkinliğe katılacak öğrencilerimize ve destek verecek öğretmenlerimize, velilerimize başarılar dilerim.

NOT: Bir zamanlar bu konuda yazmıştım belediye başkanlarımıza... Çöp toplayan vatandaşlara işlerini daha kolayca yapabilecekleri olanaklar sağlanmalı diye. Belki bu etkinlik içinde yazdıklarım akla gelir. Sayın Süleyman Evcilmen ve arkadaşlarına bir öneri...

—Acaba o insanlarımızın, yani çöp konteynerlerinden çöp toplayan vatandaşlarımızın günlük çalışmalarını özel bir çekim yaparak çok önemli bir toplumsal görev yaptıklarını etkinliklerin ödül töreninde çocuklara ve halka izletebilirler mi?

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...