Çarşamba, 16 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

Medya Okur Yazarlık dersi


Medya Okur Yazarlık dersine giren öğretmenler iki günlük seminerle bilgilendirildi.
Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü planlamasıyla; Ankara’dan ,Antalya’ya davet edilen Öğretim Görevlilerince Özel Antalya Koleji salonunda öğretmenlere Medya Okur Yazarlık Dersi konulu seminer sunuldu.
Daha önce bu dersle ilgili geçtiğimiz yıllarda ülkemizin farklı bölgelerinde pilot okullar seçilmiş ve uygulamalar yapılarak öğrencilerin bu derse karşı ilgisi ölçülmüştü
Kitleleri yönlendiren ve dördüncü güç olarak adlandırılan medyanın çocuklar üzerindeki olumlu ve olumsuz yanları bilimsel veriler ışığında irdelenirken,öğrencilerin seçmeli ders olarak seçtikleri Medya Okur Yazarlık Dersinin başarılı ve yararlı olması,amacına ulaşması için detaylı biçimde öğretmenlere bilgi sunuldu.
Milli Eğitim Bakanlığı ve RTÜK’ün çalışmalarıyla şekillendirilerek bu yıl 8.sınıflarda seçmeli ders olarak okutulması planlanan Medya Okur Yazarlık dersine öğrenciler kadar dersin sorumluluğunu alan öğretmenlerin de ilgi gösterdiği gözlendi.
Seminer sonunda beynimizde şekillenen düşünce de ;bu dersin zamanla branşlaşması,Basın ve Yayın Okulları,İletişim ile Sosyoloji eğitimi almış, pedagojik formasyondan geçirilmiş nitelikli mezun gençlerin sorumluluğuna emanet edilmesi oldu.
Günümüzde hayatın bir parçası,ailenin tartışmasız bir bireyi olan televizyonun,internet-
in doğru kullanıldığında yararlı bir araca nasıl dönüşebileceği,yanlış ve kontrolsüz kullanıldığı zaman ise çocukların ve gençliğin ruhsal durumlarında nasıl sarsıcı etkiler yapacağının da söyleşildiği seminerin ilerleyen zaman içinde yineleneceği de belirtildi.
Öğretim Görevlileri Yaşar Uğurol ve Mehmet Akif Sütçü’nün başarılı sunumları, seminer katılımcısı öğretmenlerin alkışlarıyla ödüllendirildi.
Dileğimiz bu seminer çalışmalarının kitlelere de ulaştırılması;Medya Okur Yazarlık
Dersinin toplumumuzca da ne kadar hayati bir ders olduğunun benimsenmesidir.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-07-07

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-09-08

E-bülten Gurubu

bize katılın ...