Cuma, 15 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

Bir yazının düşündürdükleri


Antalya’nın efsane Belediye Başkanlarından Hasan Subaşı’nın “Tartışmaya Özlem” başlıklı yazısı sanırım sizlerin de dikkatini çekmiştir.
Sayın Subaşı’nın yazdıklarına yürekten katılıyorum. Doğrudur... Bizde tartışma geleneği yoktur. Batılı ülkelerde toplumsal yaşamı ilgilendiren her şey tartışılır. Tartışmalara mutlaka tartışılan konuyla ilgili uzmanlar ve tartışmaya neden olan taraflar davet edilir. Nihai bir sonuca varılmak amacıyla da halkın görüşlerine başvurmak için anketler düzenlenir. Karar toplumun vicdanında şekillenir ve hayat bulur.
Bakınız son haftalarda ülkemizin ve insanımızın geleceğine yönelik öylesine önemli konular gündeme getirildi ki kafalar karıştı, tartışma yerine karşılıklı suçlamalar başladı ve:
“Ben yaparım! Hodri meydan!” Dayatmaları yüzünden izan dediğimiz olgu çiğnenmiş oldu.
Elbette yeni arayışlar, eskiden gelen geleneklere karşı alternatif görüşler olacaktır. Ancak dayatma ve baskı kurmadan... Tartışma ortamlarında irdelenerek, tartılıp, ölçülenerek doğruya varılır.
Hazır konu açılmışken...
Antalya Kültür Merkezi yerleşkesindeki Cam Piramitle ilgili yeni düzenlemeler yapılması düşünülüyor. Antalya Kültür Merkezinin yerine farklı yapılaşmaların ön görüleriyle ilgili haberler yerel basına yansıyor.
Bence Cam Piramit artık Antalya’nın özgeçmişinin bir parçası olmuştur... Tıpkı Yivli Minare gibi... Tıpkı Aspendos ve Perge Antik Tiyatroları gibi...
Sayın Subaşı’nın Belediye Başkanlığı sırasında Antalya Kültür Merkezi ve bu mekân içinde yer alan Cam Piramit için o dönemin iktidarının Başbakanı merhum Erbakan ve ekibi ne kadar çok karşı çıkmış, kesin tavırlar almış ve ödenek verilmeyeceğini açıkça dillendirmişlerdi. Öyle ki:
“Firavunun mabedi” Gibi hiç de hoş olmayan benzetmelerle Cam Piramidin yapılması halkın gözünde karartılmaya çalışılmıştı. Ancak Antalya’nın aydınlık yüzü bütün bu nahoş söylenceleri elinin tersiyle itmiş ve Cam Piramit için kitlesel yürüyüş başlatılmıştı. O yürüyüşlerde biz tüm Antalyalılar inançla ve gururla el ele, omuz omuza yürümüştük. Gelişmeleri gözleyen rahmetli Sakıp Sabancı devletin başındakilerin Nemrut tavrına, kültür merkezini münafık gören görüşüne inat çağdaş bir tavır sergileyerek sorunun ivedilikle çözülmesini sağlamıştı.
İşte o kültür merkezi ve Cam Piramit öylesine kitlesel eylemlerle Antalya’nın sosyal hayatına kazanıldı.
Bugünün Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mustafa Akaydın ve arkadaşları tüm bu yaşananları iyi değerlendirmeli ve bir büyük direniş sonunda şekillenen Antalya Kültür Merkezi ve Cam Piramit için çok iyi düşünmelidir. Konu tartışma ortamlarında uzmanlarca da irdelenmeli, Antalyalının özgür gündeminde gerekirse anketler yapılarak nihai karar için halkın sağduyusuna başvurulmalıdır. Aksi takdirde yapılacak yeni düzenlemeler oldubittiye getirme olur ki sosyal hayatın etik değerleri sarsılır. Kentin kültürel hayatı için özverili çalışmalar yapan Sayın Akaydın’ın sosyal gelişim projeleri eleştiri ortamlarına çekilerek yıpratılır.
Kısacası Antalya Cam Piramit bir direnişin simgesidir...
Kent ortasındaki kısa mesafeli ulaşımıyla nostaljik tramvay da artık Antalya’nın mimari dokusunun sevimli bir objesidir.
Unutmamalıyız ki yıktığımız yere yapacağımız eser yıkılanın şanından ve görkeminden kat be kat çok daha değerli olmalıdır ki tepkiler olmasın.
Kanımca; Cam Piramit, Antalyalının kültür yaşamının önünü kesmeye çalışanlara karşı kitlesel direniş ruhunun bir sembolü olduğu için yerine konacak bir diğer eserin olacağını sanmıyorum. O yapıtta ayak seslerimiz ve gür haykırışlarımız var. Kulak verirseniz duyacağınızdan eminim.
Okurlarımızın bu yazı içeriğindeki önemsenen konulara gönderecekleri mesaj ve yorumlar çok önemlidir. Lütfen kısa olsa bile yazmanız, kentimizin kültürel değerlerine sahip çıktığınızın bir göstergesi olmakla kalmayacak, aynı zamanda yapılacaklara da katkı sunmanız olacaktır.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...