Salı, 22 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

Boz ayın dört çarşambası


(Kardelen çiçeği)
Azerilerin Nevruz Bayramından önce adlandırdıkları “Boz ayın dört çarşambası” kavramı cemreleri işaret eder. Ve Azerbaycan Türkleri cemreye “cemle” sözcüğünü kullanır.
Cemrenin sözcük anlamının “Ateş” olduğunu biliyoruz.
19–20 Şubat günleri ilk cemreydi. Ve havaya düştü. Sırasıyla suya ve daha sonra toprağa düşecek.
Bu tarihlere rast gelen Cumartesi ve Pazar günlerinin akşamı haberleri izlerken Anadolu kar altında; Akdeniz, Marmara ve Ege Bölgesi bahardan günleri yaşıyordu.
Cemreler doğanın yeniden uyanışının, baharın gelişinin müjdecisidir. Cemreler düşerken hava giderek ısınır.
Haberlerde Anadolu’nun baştanbaşa beyaza büründüğünü görünce umutsuzluğa kapılmayın. Kara kışın son çırpınışlardır bunlar. Eskileri yorumuna göre gökten gelen ateş topu usulca tabiatın soğuktan sıcağa dönüşümünü sağlar. Bilim adamları da cemreleri atmosfer ve güneşin dünya etrafındaki dönüşüyle ve ışıklarının giderek yerküreye dikeyleşmesiyle anlatır. Önce yer küre kendini ısıtır sonra da üzerindeki tüm canlıları. Bu olaya yerkürenin sıcağı yutması da denir.
Böylesine güzel bir dünyanın ve iklimin sahibi olan yeryüzü insanı olup biteni dikkatlice izleyip, gözlemleyip, yorumladığı zaman insan olarak ne kadar şanslı olduğunu düşünebilir. Doğayı düşünen ve koruyan insan da kendi ömrüyle birlikte yeryüzünün de ömrünü uzatır.
Dilerim yağış bereketiyle baharın ilk perdesini açan cemreler yurdumuza sevgiyi, kardeşliği, hoşgörüyü de indirir. Düşünceler, inanışlar arasındaki çelişkiler azalır. Öfkeden katılaşmış yürekler yumuşar, sıkılı yumruklar üzerine gün vurmuş buzlar gibi çözülür.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...