Pazar, 17 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

Sıfıra sıfır elde var sıfır...


Beceriksizliğin, yaratamamanın, üretememenin vardığı nokta laf kalabalığı yapmaktır.
Eğer düşünceler hayatın pratiğinde buluşturulamıyorsa ve kısır bir döngü içinde fır dönüyorsa ortaya çıkan bu kez de (demagoji) lafazanlıktır.
Yok, bütün bunlar yerine ölçülü bir tartışma ortamı yaratılıyorsa ve düşünceler en doğru ortaya çıksın diye çarpıştırılıyorsa yürünen yol doğrudur... Ancak...
Sizin savınız, düşünceleriniz ne kadar doğru, ortaya koyduğunuz alternatifler ne kadar yerli yerinde olursa olsun sonuç aşamasında oylama varsa ve bu oylamada olumsuz tarafın oyları olumlu taraftan çoksa hayatın gerçeğine yansıyan ne yazık ki haksızlıktır.
Hayat kıvırtmayı, kitabına uydurmayı, çarpıtmayı sırtında taşıyamayan var olmanın ta kendisidir. Çoğunluğun bu acı gerçeğin içinde olması varış noktalarını her saniye ve dakika biraz daha uzaklaştırır.
Bizde güzel bir deyim vardır:
“Kulp takmak!” Bu söz üzerine kafa yorarsanız eğer her şeyi uyduruklar içinde değerlendiren çarpık bir felsefeye doğru yol alırsınız. Gerçekleri görmezden gelir, doğrulardan rahatsız olur ve netlik denen bakış açısından kayıp gidersiniz.
Ülkemizin sağduyusunun yer etmesi gereken yerin parlamento olduğunu biliyoruz. Ne var ki meclis televizyon kanalını izlediğinizde bazen çoğunluğunun, doğru olan azınlığı sayısal olarak ezdiğini, bunu yaparken de aslında azınlığın doğru söylediğini çoğunluğun bildiğini ama sırf politik üstünlük koymak ve puan almalarını engellemek için bunu yaptığına şaşırarak tanık oluyoruz. Gerçek demokrasi adına oylamalarda kalkan ellerin fazlalığı değil, aklın ve vicdanın kararı önemsenmelidir.

Kısacası gerçek demokrasilerde doğru doğrudur, eğri de eğri... Gerçeklere kulp taktığınızda tarih bunu kayıt eder ve günü geldiğinde taktığınız kulpu yıldızınızı parlak tutmaya çalışan düzenbazların, soytarıların şaşkın bakışları altında size takar. Farkına vardığınız zaman da sıfıra sıfır elde var sıfırsınızdır. Cihan lideri olsanız da bu gerçeği değiştiremezsiniz.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...