Pazartesi, 21 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

Yüz yüze

Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve Estetik Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibinin başarılı yüz ve çift kol nakli ile Antalya’da bir ilke imza atıldı. Türkiye’deki yüz nakli, Uşak’ta bir trenin altına atlayarak hayatına son veren yurttaşımızın ailesinin tüm organlarını bağışlaması üzerine gerçekleşti. Ne mutlu o aileye ki böyle bir karar vererek, hayata küsüp giden sevdiklerinin organlarını başka canlarda yaşatama sevincine dönüştürdüler.
Ülkem adına ve Antalya’da yaşamını sürdüren bir Antalyalı olarak herkes gibi nasıl gönendiğimi, sevinç duyduğumu belirtmek isterim. Prof. Dr. Ömer Özkan Hocanın başarısı ses getirince, haberciler haklı olarak onun özel yaşamına da ışık tuttular. Ve ışığın altındaki görüntüde haklı olarak mutlu bir aile fotoğrafı var. Başarılara açılan kapıların bu vazgeçilmez yansıması ayrı bir yazı konusu. John Travolta ve Nicolas Cage’nin başrol oynadığı John Voo’nun yönetmenliğini yaptığı Face Off (Yüz yüze filmi) ilginç bir öyküyle sinemaseverlere gerilim dolu anlar yaşatırken düşündürmeye de yöneltmişti.
Filmin öyküsünde Amerikalı ajanın biyolojik bir silaha sahip olan örgütü ortaya çıkarmak için çetenin en etkili isminin bir çatışma esnasında komaya girmesini fırsat bilerek onun yüzünü yüzüne naklettirmiş ve çetenin içine sızmıştı. Ancak ajan kendi yüzünün örgütün elebaşına nakledildiği sırasına onun bir gün komadan çıkacağını düşünememiş ve soluk kesen bir macera başlamıştı. Ajanın genç ve güzel karısı bir akşam koynuna giren kocasının aslında azılı bir örgütün lideri olduğunu fark ettiğinde çoktan iş işten geçmişti.
Kim bilir benim gibi o filmi izleyenler, Amerika güdümlü ülke liderlerinin ölümüyle ilgili ortalığa yayılan efsaneleri, komplo teorilerini anımsamışlardır. Örneğin; Saddam Hüseyin, İran Şahı Rıza Pehlevi, İdi Amin, Pinochet gibi liderlerin aslında ölmedikleri, Amerika’nın onlarla alışverişi bittiği için yerlerinden çekip başka bir hayatlarda, yüz nakilleri yapılarak buluşturulduğu gibi...
Bir de yüzsüzler var yaşadığımız hayatta... Ah! şu yüzümü değiştirsem de kurtulsam diyenler var... Ve hayatta işlediği suçlar yüzünden yüzüne bakılamayacaklar... Ekranda belirdiklerinde izleyenlerin kanal kanal kaçtığı yüzler... Bin bir suratlar... Ya da yüz verdiğinizde, astarını da isteyenler... Yüzünün hayâsı kalmayanlar... Gerçeklerle yüz yüze gelmekten korkacak kadar kabahatli olanlar... Kısacası... Allah kimseleri aynada yüzüne bakmaktan utandırmasın!

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-09-08

E-bülten Gurubu

bize katılın ...