Salı, 22 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

Farenin altındaki dünya


İnsanoğlu kendi havsalasının sınırlarını zorlayan keşifleri ve icatları yaratmaya devam ediyor.
Günümüzde bilgisayar ve internet erişimi de bunlardan sadece biri.
Bilgisayarın mausu (fare) elimizin ayası içinde hareket ettikçe ve tıkladıkça aygıtın sol ucunu; ansiklopedik bilgiler, güncel hayatta yaşanmış ve habere dönüşmüş olaylar, müzik, film kısacası her şey karşımızdaki ekrana yansıyor.
Her şey irademizin altında... Dilersek kaydedebiliyor, beyaz bir kâğıt üzerine çıkarabiliyor veya çok uzaktaki dostlarımıza ve arkadaşlarımıza e-mail (ileti) yöntemiyle gönderebiliyoruz.
Habercilikte iletişim kolaylaştı. Büro işleri basite indirgendi. Şaryosu ha bir çınlayan ağır gövdeli daktiloların çıtkırıldımlığı sona erdi. Birden fazla nüshaların kâğıt altına karbon bırakarak elde edilen yorucu çoğaltım işlemi bilgisayar teknolojisi sayesinde ortadan kalktı. Yazım hataların silinmesi, üstünün kapatılması gibi sıkıcı işlemler basit bir iki tuşlamayla bitti. Her tıkladığınızda istediğiniz kadar örnek çıkarma şansınız arttı. Ve üstelik yazdıklarınızı gereksiz görüp silinceye kadar sonsuza kadar bekletebileceksiniz.
Antalya Ekspres de yazarken köşe yazılarını kalemle bir kâğıda döküyor, editörümüze teslim ettikten sonra yazımız küçük bir yolculuktan sonra matbaaya, dizgiye gidiyordu. Şimdi öyle mi? Yazdıklarımızı, varsa ekinde resimlerini Antalya’da Bugün editörü Sevgili Erdoğan Kâhya’ya e-mail yöntemiyle gönderdiğimiz an kontrolünden sonra köşemizde yer almasına dakikalar bile çok geliyor.
Bu muhteşem teknolojiyi çocuklarımıza usulünce öğretelim diyeceğim ama birçok anne ve baba bugün internette iletişim kurmayı çocuklarından öğreniyor.
Tut ki çok sevdiğiniz bir televizyon dizisinin o haftaki bölümünü izleyemediniz. Yayınından birkaç saat sonra veya ertesi gün ayırdığınız bir zaman diliminde internete girerek ve diziyi indirerek izleyebiliyorsunuz.
Acil bir soruya yanıt mı arıyorsunuz? Kolayı var. İnternetten herhangi bir arama motoru ile yanıtını istediğiniz soruyu saniyeler içinde akrana getirebiliyorsunuz.
Yani siz isterseniz bütün dünya farenin altındaki tıklamada... Tıklayın öğrenin... Tıklayın ülkenizden ve dünyadan habersiz kalmayın. Ama siz, siz olun sakın abuk sabuk çetleşmelerde düğümlenip kalmayın. İnternete ilk girdiğiniz an, önce e postanıza bir göz atın sonra da ülkemizde ve dünyamızda olup bitenler için haber sitelerinde mutlaka gezinin, saygın köşe yazarlarının yorumlarını okumadan geçmeyin.
“Bilgisayarın “B”sinden haberim yok ki!”Diyorsanız Halk Eğitim Merkezlerinden birine mutlaka uğrayınız. Sizi bilgisayar kursuna kaydetmekte gecikmeyeceklerdir.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...