Cumartesi, 7 Aralık 2019
Şahin AKÇAP

“Mutlu Bir evlilik emek ister”


Yazımdaki başlığa kim hayır diyebilir ki?
Elbette her şey gibi evlilik ve özellikle emek verilmiş bir evlilikte çiftler mutlu, aileye yeni katılan çocuklar huzurludur. Buraya kadar her şey doğru ve güzel...
Ne var ki Küçükçekmece Belediyesinin düzenlediği “Mutlu bir evlilik emek ister” Konulu etkinlikte Yazar Sema Maraşlı öyle düşünceler ileri sürmüş ki o düşünceler bir araya geldiğinde özeti teslimiyet oluyor... Kadının mutlak teslimiyeti!
Haberi okuduğumda üzüldüm. Ve özellikle böylesine tuhaf düşüncelerin kadın bir yazar tarafından dillendirilmesi onur ve erdemlilik gibi olguları anımsattı.
Yazar Sema Maraşlı:
“Kadın erkekleşmemeli.” “Kadın teslimiyetçidir.” “Erkeğin üstünlüğü var.” “Dizilerdeki dediğim dedik kadınlar; işim mesleğim olsun, eşine muhtaç olma koşullandırılmışlığıyla yetiştiriliyor. Kadın erkekleşiyor. Ve bu yüzden evlilik kurumu çalışmıyor.” “Dizilerdeki kadınlar çok erkeksi. Hazreti peygamber erkekleşen kadınlara, kadınlaşan erkeklere lanet etmiştir. Allah’ın kurduğu sistemde her şey zıddıyla vardır.” “Erkek ve kadın farklı yaratılmıştır. Erkek serttir, kadının edası vardır.” “Kadından otorite olmaz. Kuran’da erkeğin evin reisi olduğu bildirilir.” Böyle diyor İmam Hatip Lisesi mezunu Yazar Sema Marşlı. Diyanet İşleri Başkanlığında kurs öğretmenliği yapmış ve şimdiye kadar 11 masal kitabı yayınlanmış.
Ve şimdi sıkı durun... Yazar Sema Maraşlı ikinci evliliğini yapmış...
—Mademki erkeğin mutlak egemenliği vardı da, niçin ilkine itaat göstermediniz, şefkat edip, teslim olmadınız da ikinci erkeği seçtiniz? İlk eş rahmetli olmuşsa söylenecek söz yoktur. Ancak yaşıyorsa, Maraşlının düşüncelerinde net çelişkiler vardır. Halkımız böyle durumlarda “Ele verir talkımı kendi yutar salkımı” Sözünü çok kullanır. Kadın ve erkeği Kuran eşitlikte ayırıp farklı kılıyorsa, peygamber karşı cinsler arasında böylesine keskin ayrımlar yapmışsa; ezberler bozulur ve Yazar Sema Maraşlı ezber bozanlar arasında yer alır.
Radikal Gazetesindeki: “Dizideki kadınlar gibi olmayın, teslim olun” Başlıklı Yazar Sema Maraşlı haberine yazılan ibretlik yorumları okumanızı isterdim.
Ve Kadından Sorumlu Bakan Fatma Şahin’in evleneceklerin ön bir bilinçlendirme eğitiminden geçirilmesi üzerine yoğun çabalar sarf ettiği şu günlerde Yazar Sema Maraşlının kadınların onurunu paramparça eden bu tür söylemlerde bulunması düşündürücüdür. Düşünceleri ise kesinlikle Küçükçekmece Belediyesinin “Mutlu Bir Evlilik Emek İster” etkinlik sloganıyla çelişmektedir.
Ülkemizde her genç kız geçmişten bugüne gelen geleneklerin ışığını aile içinde görür. Ve çok iyi bir araştırma yapıldığında ataerkil gibi görünen Türk Aile Yapısının temelinde anaerkil harcın hiçte azımsanmayacak ölçüde olduğu görülebilir. Sonradan türemiş sözüm ona sığ bilgili din bezirgânları böyle garip söylemlerle hem dinimizi yozlaştırmakta hem de yeni genç kuşakların özgür iradesine hurafe kelepçeleri vurmaktadırlar.
Karşı cinsler arasına eşitsizlik nifakı sokmak; kullar arasında çatışmaya davetiye çıkarmak, gerçek inançları olanlar için yaratanın adaletini görmezden gelmek değil midir?

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-11-26

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-11-25

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...