Salı, 12 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

İPSİZ RECEP

Kurtuluş Savaşının ölümsüz kahramanları arasına yazılan isimlerden biri de şüphesiz ki İpsiz Recep’tir.
İpsiz Recep şimdi TRT 1’de dizi film olarak yayınlanmakta , İpsiz Recep rolünü Kadir İnanır canlandırmakta.
Al Yazmalım filmiyle sevdiğimiz Fatsalı Kadir İnanır :
“Hayatımın rolünü oynuyorum.” dediği İpsiz Recep dizisinde gönüllerimizi yeniden fetih ediyor.
Karadeniz uşaklarıyla,Atatürk’ün emrine girerek kahpe İngiliz işgalcilerini analarından doğduğuna pişman ediyor. Ailece ekran başında toplanıp izlemenizi öneririm.
İzlemeliyiz çünkü çocuklarımız bu ülke için; çıkarsız,riyasız can veren yurtseverleri tanımalı,onların varlığıyla bugünlere geldiğimizi bir kez daha öğrenmeliler.Ayrıca da İpsiz Recep’in şimdiye kadar çizgi roman olup çocuklarımıza sunulmamasının büyük bir eksiklik olduğunun altını kalın çizgilerle çizmek istiyorum.
Milis Yüzbaşı İpsiz Recep’le ilgili küçük detay bilgiyi aşağıda sunuyorum.
Milis Yüzbaşı Recep Reis
(1828-1928)
Atatürk’ün “Recep Amca” diye hitap ettiği kahraman çeteci.
İpsiz Recep’in Milli Mücadelede ki yeri çok önemliydi. Katılmasında en önemli rolü ise 23’ncü Fırka Kumandanı Atıf Bey oynamıştı. Binbaşı Tufan’ın 43’ncü Alayına bağlanan çete, gözünü budaktan esirgemeden savaşmıştı. Recep Reis ise bu mücadelede milis yüzbaşılığa kadar yükselecekti. Sakarya Nehri’nin Kandıra yakasında Yunanlılar, Karasu tarafında da Milli Kuvvetler bulunuyordu. Sakarya, Ereğli ve Boğaziçi’nde baskınlar yapıp silah ve cephaneye el koymakla kalmaz, düşmanı da yıpratırdı.

Recep Reis ve Mustafa Kemal
Recep Reis savaş sonrası İstiklal Madalyası’na hak kazananlardan biriydi. Efradı ile birlikte Ankara’ya gelmiş ve bando ile karşılanmıştı. Ankara’da bir hafta kalmışlar ve Atatürk’ün iltifatlarına mazhar olmuşlardı. Atatürk:
“Recep Reis bir daha harp olursa ne kadar kuvvetle gelirsin?” dediğinde şu cevabı vermişti: “Adamlarım dağıldı artık. Yanımda bir yeğenim var. Ne zaman emredersen atımı ve silahımı alır gelirim.”
Atatürk, Recep Reis’e 250 lira maaş bağlamıştı. Paradan başka her şeye önem veren Recep Reis, maaşını da Tayyare Cemiyeti’ne bağışlayacaktı. Kendisine verilen arazinin altı dönümünü bırakıp gerisini de etrafındakilere dağıtacaktı.
Artık tek dostu topraktı. Silahını duvara asmış, toprağını bekliyordu. 35 numaralı ahşap evinde yanında sadece eşi Nadire vardı. 1928 yılı geldiğinde son aylarını yaşıyordu. Son gündoğumunu karşıladığında ihtimaldir ki yeniden doğuyordu.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorumlar

 • oktay yorumu:

  16 Ocak 2009 Cuma 15:11

  dusune biliyormusunuz 250tl maas onerilmis cok buyuk bir para o zamaninda ama emice bunu bile kabul etmemis teryane kurulusuna bagislamis tam bir turk vatan severi seviyoruz seni herzaman..

 • ferdi yorumu:

  16 Ocak 2009 Cuma 15:07

  yeri geldiginde aziz turk milleti asla yok olmayacak bu vatani asla bolemiyecekler boyle fedakar emiceler oldugu surece... vatan sana kurban olsun aziz emice mekanin cennet olsun

 • asli kokmez yorumu:

  16 Ocak 2009 Cuma 15:05

  oyle emice lerin kolesi olurum onun gibilerinden gurur duyuyorum allahin bir lutfu boyle insanlar bir daha zor gelir ama umutluyum mutlaka birgun yeniden gelecekler asla bolunmeyecek bu guzel vatanimiz sagol emice

 • metin aksoy yorumu:

  16 Ocak 2009 Cuma 15:01

  helal olsun emice,mize vatan severlere canim feda olsun..nur icinde yattsin

 • serpil yorumu:

  15 Ocak 2009 Perşembe 19:21

  allah razi olsun mekani cennet olsun kalbimizde

 • mehmet yorumu:

  15 Ocak 2009 Perşembe 19:16

  Kadir İnanır ipsiz recep olarak film ceviriyor ondan once kimdir bilmezdim..ama o dizinin sayesinde ipsiz recep kimdir diye arastirdim mukemmel bir vatan sever halk kahramani onun gibilerinle gurur duyuyorum

 • sezai yorumu:

  14 Ocak 2009 Çarşamba 16:58

  allah nur icinde yatirsin,mekani cennet olsun allah razi olsun ondan,boyle emiceler oldugu surece vtan bolunmeyecek

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...