Salı, 10 Aralık 2019
Şahin AKÇAP

Nihayet Tüyap Kitap Fuarı Antalya’da...


Okurlarım Antalya’da kitap fuarı açılmasıyla ilgili nasıl kendimi paraladığımı bilir.
İlkini Konyaaltı Belediyesi gerçekleştirdi ve ikincisini de bu yıl yineledi. Ne var ki ikincisinde Antalyalı yazarlar unutulurken, Cüppeli Ahmet Hoca unutulmadı. Buna rağmen yine de kitap fuarıydı ve ilkinde emeğimiz geçmiş, dağa taşa Konyaaltı Kitap Fuarını duyurmuş, fırtınaya, yağmura aldırmadan çadır altı stantlara kitaplarımızı yayarak sevinmiştik.
Tüyap ilk kez 16 -19 Şubat 2012 tarihleri arasında Antalya’da. Bu sevindirici girişimin haberini A.A(Anadolu Ajansı) yaptı. İşte o haber:
“Kitap Fuarı ilk kez 16–19 Şubat 2012 tarihlerinde Antalya'da da düzenlenecek. Antalya Ticaret ve TÜYAP Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak, dün düzenlediği basın toplantısında, TÜYAP Antalya Kitap Fuarı'nın, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Turistik Otelciler Birliği'nin de destekleriyle açılacağını belirtti. Fuar TÜYAP ve Türkiye Yayınevleri Birliği'nce Cam Piramit Kongre ve Fuar Merkezi'nde açılacak. TÜYAP Kültür Fuarları Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu ise Antalya'da düzenlenecek fuara, kültür ve edebiyat ağırlıklı yayınevlerinin yüzde 40'ının katılacağını, Elif Şafak, Ayşe Kulin, Can Dündar'ın da aralarında bulunduğu 20 yazarı fuarda ağırlayacaklarını duyurdu. Kavukçuoğlu, fuara 90–110 bin ziyaretçi beklediklerini söyledi.” Okuma oranının hayli zayıf olduğu ülkemiz için kitap fuarları özendirici ve yönlendirici olabilir. Kitap fiyatlarının düşük tutulması, yazarların okurlarıyla buluşması okuma heyecanını çoğaltabilir.
Antalya Okuyor Projesiyle okul çağındaki çocukların ve gençlerin okuma oranının yükseltilmesi çabalarına da Antalya Tüyap Kitap Fuarı büyük olasılıkla ivme kazandıracaktır.
Şimdiden 16–19 Şubat günleri için akıl takviminizde TÜYAP için zaman ayırmayı unutmayınız.
Antalya TÜYAP için özveriyle çaba gösteren herkesi kutluyorum!

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-11-26

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-11-25

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...