Cuma, 6 Aralık 2019
Şahin AKÇAP

Marilyn Monroe ve Deniz Gezmiş...


Marilyn Monroe, Hollywood’un efsane ismiydi. Babasının adını bile bilmeyen sarışın bomba film stüdyolarının kurgu bölümlerinde film kesiciliği yapan annesiyle yaşıyordu. Ama bir gün annesi ölünce sığınacak tek yeri yetimhaneydi.16 yaşında evlendi. Ve evliliği dört yıl sürdü. Yarı çıplak resimler çektirerek foto modellik yaptı. Daha sonra sinemaya geçti. Yazar Arthur Miller’le evlendikten sonra sinemadaki sıçramalarını gerçekleştirdi. Ancak henüz 36 yaşındayken yatağında ölü bulundu. Bir ilahe dönüşen aktristin ardından bütün Amerika ağlarken söylence sütunla gazete ve mecmualarda intihar ederek öldüğü duyuldu.
Deniz Gezmiş... Türkiye’nin en çalkantılı siyasal sürecinin unutulmaz gençlik lideriydi. Devrimciydi... Halkının kurtuluş mücadelesi için baş koymuştu. Tam bağımsız Türkiye eylemlerinin ve 6.filo protesto yürüyüşlerinin en başında o vardı... Amerika emperyalizmini emekçilerin dünyasının belası olarak görüyordu. Mustafa Kemal yürüyüşü ve mitingi, Amerika Donanmasının 6.filosundaki askerlerin denize dökülmesi eylemleri sonunda artık hedefteki gençlik lideriydi. Arkadaşlarıyla koyduğu sayısız eylemlerin sonuncusu Amerikalı dört erin kaçırılmasıydı.
Arkadaşlarıyla birlikte yakalandı. Türk Ceza Kanununun 146.maddesi gereğince idama mahkûm edildi. İsmet İnönü, Bülent Ecevit idam kararına ret oyu kullanırken Süleyman Demirel evet oyu kullandı. Dönemin Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay kararı onaylayınca 6 Mayıs 1972 tarihinde idam edildi. Henüz gençti...25 yaşındaydı... Ve buna rağmen idam sehpasına giderken cesurdu, dimdikti:
“Yaşasın tam bağımsız Türkiye! Yaşasın işçiler, köylüler. Kahrolsun emperyalizm!”Dedi. Öldürülmesinin ardından da kısa süre geçmeden efsaneleşti.
* * *
Arşivler birer birer açılırken tarihin içine atılmış gizemlerde gün ışığına çıkıyor.
Geçtiğimiz gün Marilyn Monroe’nin, Kore’de savaşmaya gönderdiğimiz askerlerimizle hem de bizim üniformamızı giyerek çektirdiği fotoğrafları yayınlandı. Amaç filmleriyle yaşadığı tarihin fenomeni olan sarışın afetin Kore’de ki askeri birliğimize moral ziyareti. Neden moral? Mehmetçik’in Amerikan çıkarları uğruna savaşması, ölmesi morali... Peki, bunda Türkiye’nin çıkarı ne? Marşsal ve benzeri yardımlardan Türkiye’nin yararlandırılması... Çukurova ve Ege’deki toprak ağalarına traktör, biçerdöver; gariban yurttaşımıza süt tozu! Yani egemen sınıflarla emperyalizm kol kola... Yani fifti fifti! Karşı çıkanlara da polis copu, jandarma dipçiği... Yanıtı da: “Amerika’ya karşıysan komünistsin!”Yaftası. Marilyn Monroe çekiciliği, fettanlığı, şöhretiyle emperyalistlere kuklalık yaparken; Deniz Gezmiş ve arkadaşları da var güçleriyle emperyalizmin kanlı ve sömüren yüzüne tükürmeye cesaret edenlerin başını çekiyordu. Kapitalistler bir limon gibi sıkıp, kullandıkları Marilyn Monroe’nın devlet işlerinde kullandılar. Ancak güzelliği, çekiciliği ile efsane aktris, devletin üst katındakilerin de ihtiraslarına doğru yol alırken durdurmak zorunda kaldılar ve çok genç yaşta yatağında ölü bulunmasıyla son noktalarını koydular. Durmadı emperyalistler ve onların işbirlikçileri. Amerika karşıtı eylemlerin liderlerini ya avladılar veya ülke özelindeki eylemlerini gerekçe tutarak vatan haini mührünü vurup idam sehpaları kurdurdular. Tıpkı Deniz Gezmiş’e yapılanlar gibi! Dersim... Seyit Rıza... Marilyn Monroe’nin Kore’de Mehmetçik’le çekilen siyah beyaz fotoğrafları... Ve şimdide Deniz Gezmiş’in asılırken çekilen fotoğraflarının medyaya servis yapılması ve gündeme zikzaklar yaptırılması düşündürücüdür. Yazımın başlığını Deniz Gezmiş ve Marilyn Monroe koyarken, Amerika çizgisi üzerinden dünya üzerine oynanan çirkin olayları daha çok okur görsün, okusun istedim. Birisi emperyalizmin yapma bebeklerinden, oyuncaklarındandı... Diğeri ise emperyalizme korkusuzca kafa tutan, direnen bir lider! Yani diyeceğim o ki: —Demek ki arşivler sonuna kadar açılsa, yaşanmış günlerin daha nice sayısız günahı tüm çıplaklığıyla gözler önüne serilecek. Meğerse ne kadar doğru söylemiş eskiler: “Güneş balçıkla sıvanmıyor.”Diye.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-11-26

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-11-25

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...