Cumartesi, 23 Kasım 2019

Garip bir ödül!


Üniversiteli öğrenciler arasında Yeni Buluşlar Projesi yarışmasında ilginç bir çalışmaya ODTÜ jüri birincilik ödülü verdi ve 50 bin Türk Lirası ile de SDÜ (Süleyman Demirel Üniversitesi) öğrencileri sonuçlandırdıkları barutsuz çalışabilen silah projesiyle ödüllendirdi.
SDÜ (Süleyman Demirel Üniversitesi) Mimarlık Mühendislik Fakültesi Elektronik ve Haberleşme Bölümünden dört öğrenci yemedi içmedi barut kullanmadan, sadece elektrikle çalışabilen mekanizmaya sahip silah yaptı.
ODTÜ’nün “Yeni fikirler ve yeni işler” yarışmasındaki elektromanyetik fırlatıcı sistemi projesi iki bin proje arasında birinci oldu. Lütfen dikkat! İki bin proje arasında birincilik silaha verildi...
Bu buluş yeni mekanizmalı silah için barut gibi cephaneye gereksinim duyurmuyor. Ve ışık hızının sekiz katı hızıyla mermiyi fırlatıyor. Kısacası insanın veya bir başka canlının yok edilmesi saniyelerden, saliselere indiriliyor...
Savunma gücümüz için önemli bir gelişme diye alkışlanan bu projeyi kendi şahsıma yadırgadım.
Silahsızlanmaya doğru cesur adımların atılacağı savaşsız bir dünya özlemi çekerken, gençlerimizin silahları daha etkili yapmasına kafa yormaları açıkçası yüreğimi acıttı.
Tam elli gündür Van’da etkisini aralıklarla hissettiren depremler silsilesine yönelik araştırmaların yoğunlaştırılması, çevre ve doğa kirliliği kış aylarında misliyle artıp yoğunlaşırken çareler üretilmesi gerekirken, zeki gençlerimizin silahların işlevlerini geliştirmeye yönelik çaba sarf etmesi inanınız umutlarımı da sarstı.
Gençlerin yaptığı tek şey silahların daha etkili ve vurucu olmalarını sağlamak... Kazanım ise savunma adı altında savaş sektörünün ekmeğine yağ çalmak.
Biliyorsunuz ülkemizde en pahalı ürün petrol! Gençlerimiz araştırmalarını pekâlâ daha az yakıtla araçların çalışmasına odaklayabilirlerdi.
Yanmayan çadırlar üzerine kafa yorabilirlerdi.
Üretim ve iş araçlarının daha yetkin çalışmalarına zaman ayırabilirlerdi.
Doğadaki su, rüzgâr, güneş, deniz dalgası, insan yoğunluğunun en çok olduğu cadde zeminlerine yerleştirilecek elektrik üreten mekanizmalar yaratabilir buralardan sağlanacak enerjileri insanlığın yararına daha etkin kullanımı için çareler araştırabilirlerdi.
Unutmayalım gençler!
Silaha yakın durmak savaşı onaylamaktır.
Savaşı onaylamak ta barışa giden yolları kapatmaktır!
Yeryüzü insanının tek ama tek şansı savaşsız ve sömürüsüz bir dünyadır!
ODTÜ jürisini barışa tehdit unsuru olacak böyle bir projeyi birinciliğe layık görmesi adına da düşünmeye davet ediyorum.
Sevgili gençler...
O büyük insanın yol göstericiliğindeki “yurtta barış, dünyada barış!” Sözü içi boşaltılmış bir dünya görüşünü içermez... Barışın insanlık için tek yol olduğunun mesajını verir.
Yoksa unuttunuz mu?

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...