Çarşamba, 20 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

Sıfırın altında çadır yangınları !


Deprem bölgesinde kurulan çadırların çıra gibi yanmasına önlem olarak yangın söndürücülerinin artırıldığından söz etti yetkili.
Oysa uzmanlar çadırların kimyasal birleşeninin küçük bir kıvılcımda dakikalar içinde yanıp kül olacağını ve söndürme olasılığının olamayacağını söylemişlerdi.
Deprem bölgesinde çadırlara açılan deliklerden dışarı uzatılan soba borularının etrafının yalıtkan, yangına dayanaklı maddeyle sıvanması bile yangın tehlikesi riskini sıfıra indirgeyemiyor.
Son çadır yangını sıfırın altında çadır yangınlarının çocuk ölümleriyle sonlanmasının ne yazık ki ne ilki, ne de sonu olacak.
Bölgede katı yakıtları arasında en etkili sıcak veren ve uzun süre yanabilme özelliğine sahip Şırnak kömürü kullanılmakta. Hava soğukluğunun tu deseniz yere düşmeyecek kadar eksilerde olduğu bu mevsim koşullarında tek seçenek duvarları izole edilmiş konteynırlardır.
Hızla çadırların yerinin bu taşımalıkların veya barınmalarının alması gerek.
“Çadırlar arasındaki yangın söndürücü sayılarını artırdık.” Demek Van kenti ve çevresindeki realiteyi görmezden gelmek demektir.
Dersim isyanlarına sayfa açıp arşivleri didiklerken, 2011’de insanların soğuktan telef olacağı gerçeğinin de tarihe kayıt olacağını Türkiye unutmamalıdır!
Son yazılarımdan birinin başlığını “Van’ı unutma!” Olarak atmıştım. Çadır yangınlarından bir yenisinin daha gerçekleşmesi ve bir çocuğumuzun hayatını yanarak kaybetmesi o yazı başlığının ve altında yazılanların içerdiği kaygının ne kadar doğru olduğunu gösteriyor.
Van’da korku ve soğuk sarmalı insanları biçare duruma düşürürken bir diğer sorunda usulca göç edilen kentlerde büyüyor.
Bu sorunun adı da uyum…
Depremle birlikte tek vücut olan ve yaralara yüreklerini saran insanlarımız göç edenlere ilgilerini esirgememelidir.
Göç alan kentlerde kira değerlerinin artmasına da yetkililer izin vermemeli, kiralık ev arayan depremzede yurttaşların kefil arayışlarına da yetkililer bir çözüm bulmalıdır.
Antalya her sorunda olduğu gibi bu göç sorununda da örnek olma özelliğini göstermelidir.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...