Çarşamba, 20 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

Ne yazık ki kadına şiddet kültürümüzdendir…


Yeni göreve başladığım iş yerinde baş yöneticinin karısı sürekli bayanlarla karşı karşıya kaldığımıza gönderme yaparak ve kadın olduğunu unutarak şaşırtıcı düşüncesini dillendirmiş:
“Kadın kısmına dikkat edeceksin. O şeytanın soyundan gelmiştir.” Demişti.
O tuhaf kadın bunları konuşurken gözlerimin önünden anacığım geçmişti. Yedi evladın anası anam… Çamaşır makinesinin esemesinin okunmadığı çocukluğumuzda leğen başından kalkamayan, karnı burnunda iken bile önceki doğurduklarına yeme- içme yetiştirmeye çalışan, gaz ocağının üzerindeki yayvan tabanlı tencerede kızarttığı patates dilimlerini ekmek arasına katarak okulda başkalarının elindekine bakmamıza gönlü razı gelmeyen anacığım…
Ve ilkokul dördüncü, beşinci sınıfta çantasının dibine attığı yedek yeni kalemleri serçe parmak boyuna düşen kalemlerimizle değiştiren:
“O minik kalemler bileklerinizi yorar be evladım!” Diyen öğretmenimiz.
O tuhaf kadın nasıl bir ihaneti yaşamıştı ki bütün kadınları şeytan görecek kadar zavallı duruma düşmüştü diye çok düşündüğüm olmuştu. O kadın ve anam ve de Gülderen öğretmenim… Üçü de kadındı…
Ya kadına şiddetin doruğa çıktığı günleri yaşadığımız ülkemizde geçmişten gelen geleneklerimiz arasındaki sosyal hayatımızı etkileyen o sözleri hiç düşündünüz mü?
“Karnından sıpayı, sırtından sopayı eksik etmeyeceksin.” “Kaşık düşmanı!” “Eksik etek!”Ataerkil ailede(erkek egemenliğinin olduğu aile yapısı) yukarıdaki sözlerin dışında da aşağılayan, horlayan sözler vardır. Ancak:
“Cennet annelerin ayağı altındadır.”Diyen de biziz… Ana avrat düz giden de… Ve sonuçta Atatürk devrimlerinde kadına değer veren temel düşünceleri de unutan ne yazık ki biziz.
Maço erkek tiplerinin çokça olduğu toplumumuzda onca hukuk yasalarına rağmen töreymiş, haklılık veya haksızlıkmış mavallarının arasında kim vurdu ya giden de her hali karda kadındır.
Tuhaf bir kültür karmaşası içinde yaşıyoruz.
Çıkın trafiğe… Direksiyondaki kadın minicik bir hata yaptığında erkek sürücülerin nasıl bir ruh hali aldığını hemen görürsünüz. Eee icabında o kadındır, eksik etektir. Ne işi vardır direksiyon başında?
Yalaka kalemşorların köşe başı kaptıkları gazetelerde Atatürk için diktatör sövgüleri sıralanırken, kadına gerçek değerin kimin verdiğini bilirler de bilmezden gelirler.
Bakınız kadınlarımız için sevimsiz buldukları Atatürk şöyle demişti:
“Dünyada hiç bir milletin kadını ‘Ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletime halâsa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar himmet gösterdim" diyemez

M. Kemal ATATÜRKAtatürk’ün devrimci ve çağdaş dünya görüşünde metresler, kumalar yoktur. Atatürk’e sövenlerin cephesinde ise; metresler, kumalar, üç beş günlük uyduruk Muta nikâh kıyan maceraperestler vardır.
Sahi neden kadın hep örtüye alınır? Kadın insan kategorisi dışında bir mahlûk mudur? Erkeğin örtüye neden alınmaz veya alınmamasının nedeni nedir? Bunun bilimsel bir açıklamasını var mıdır? Erkek plajda altında şortuyla yarı çıplak güneşlenip, yüzerken yanı başındaki kadınına niye haşemaları layık görür? Bu çifte standartlığın adaletsizliği niye dine mal edilir? Bu doğruysa adaletsizlik dinde midir?
Evet… Evet… Töre, din, kadının hala şeytan olarak algılandığı bir karmaşada kadına şiddetin haksızlığını tartışmak gerçekten çok zor!
Yine iş eğitime kalıyor… Hukukun şiddeti affetmez ceza yasalarına…
Gelin sözü yine Nazım Hikmet’e ve onun o ölümsüz dizelerine bırakalım…
Kimi der ki kadın
Uzun kış gecelerinde
yatmak içindir.
Kimi der ki kadın yeşil bir
harman yerinde dokuz zilli
köçek gibi oynatmak içindir.
Kimi der ki ayalimdir,
Boynumda taşıdığım vebalimdir.
Kimi der ki hamur yoğuran,
Ne o,ne bu, ne döşek, ne köçek,
Ne ayal, ne vebal
O benim kollarım, bacaklarım
Yavrum, annem, Kız kardeşim,
Hayat arkadaşımdır.

Nazım Hikmet Ran Ya sizce sevgili okur?
Sizce kadın nedir?

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...