Çarşamba, 23 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

Dr. Atsushi Miyazaki Van’a yardıma koşarken

küreselleşen dünyanın vicdanı oldu!
— Dr. Atsushi Miyazaki’yi... Watashi wa anata o aishite!

Japonya’yı vuran o dehşetengiz deprem ve tusunaminin ardından ilk yardım için yükselen seslerden biri Türkiye olmuştu.
Dünya artık felaketler sürecini yaşıyordu. Bilinçsiz teknoloji, doğanın betona tercih edilmesi, zararlı atıkların sorumsuzca ırmaklara, göllere, denizlere akıtılması, ozon tabakasının delinmesi, savaşların doğayı tahrip eden acımasızlığı yeryüzü dediğimiz dünyamızı zayıf, güçsüz bıraktı.
Silahlara ve savaşçı güç olmaya harcanan milyarlarca Dolar, insanlığın daha iyi yaşayabileceği bir dünya için kullanılmadı.
Kentlerdeki ve diğer yerleşim alanlarındaki konutlaşmada fenni denetimler oy peşindeki yerel belediyelerce görmezden gelindi, konut için kullanılan ucuz malzemeye, deniz kumuna, dere çakılına, bina yapı kolonlarında hayati önem arz eden vasıfsız demire göz yumuldu.
Erzincan, Van, Muradiye, Marmara depremlerinden ders alınmadı. Televizyon kanallarını dolaşan deprem ve yapı uzmanlarının önerileri kulak ardı oldu. Sorumluluk ve tedbir almak yerine her şey büyük bir aymazlık içinde Allah’a havale edildi.
Ve yine o karanlık sayfa gelip Türkiye’nin ümüğünü sıktı, son Van Depremi utandıran bir tokat olup suratlarımızda patladı.
Yine o trajedi yaşandı. Üç beş kuruşla müteahhit olduğunu sanan yamyamlar ve işi ucuza kapatmak isteyen bilinçsiz vatandaşlar ucube binalar yükselterek olası bir deprem riskini akıllarından çıkardılar. Eskiyen, ömrü tükenen binalar Amerikan sendik diye adlandırılan bir yalıtma sistemiyle kaplandı, göreceli makyajla binalar sağlıklı ve güçlü gösterilerek yapı denetçilerinin kontrolünden kaçırıldı veya görmezden gelecekleri rüşvet ve insanlık dışı ilişkiler yöntemleri uygulanarak arsız ve insafsızca gizlendi.
Bu çarpık tabloya rağmen deprem bölgesine ülkemizden ve dünyanın dört bir yanından yardım yağdı. Enkaz kaldırma ekipleri canla başla çalıştı.
O canla başla çalışan, yüreği yardım coşkusuyla dolu olan Dr. Atsushi Miyazaki’de arkadaşlarıyla Türkiye’ye koşanlardan biri oldu. Van’da ilk iki eski büyük otelden biri olan ve birinci 7,2 şiddetindeki depremde zarar gören ancak içinde oturulmasında sakınca yoktur raporu verilen Bayram Oteli 5,6 şiddetindeki depremle yerle bir oldu. Verilen rapor büyük olasılıkla üstün körüydü ve uzmanlar(!) Amerikan sendik denen o yalıtım maddesiyle kaplanmış otelin duvarları içindeki tahribatı fark edememişlerdi.(Antalya Öğretmen evi ve Antalya’daki birçok yapı bu sistemle kaplatılmıştır. Dışı cafcaflı bu yapı yalıtım tekniğinde yapının içindeki sorunları görme olanağı sökülüp atılmadıkça yoktur)
Dr. Atsushi Miyazaki’de bu otelin misafirleri arasındaydı... Saatler sonra enkazdan çıkarıldı ama hayata yeniden dönmesi sağlanamadı. Editörümüz yayınlayabilirse o güzel insan Dr. Atsushi Miyazaki’nin deprem çadırlarındaki yardıma koşan resmini göreceksiniz. Japonya nere, Türkiye nere demeyiniz... Japonya ile Türkiye arasındaki mesafe 9000 km. İstanbul Tokyo arası uçakla yaklaşık 11 saat... İstanbul’dan Van da iki saat olduğuna göre Van depremiyle Japonya arasındaki uçak yolculuğuyla uzaklık 13 saat... O saatlere o mesafeye bakmayan Dr. Atsushi Miyazaki ve arkadaşları yaramızı sarmak için geldiler. Kader bu olmalı ki Dr. Atsushi Miyazaki’nin hayatının son noktası Van’mış... İnanıyorum ki Dr. Atsushi Miyazaki’yi Van Gölü havzasında ve ülkemizde yaşayan insanlarımız sonsuza kadar unutmayacaklar. Karıncanın su içtiği Van Gölü kıyısında yükselecek siluetini Vanlılar hep anımsayacak... Yapılacak okul ve sağlı ocaklarına,hastanelere onun adı verilecek. Vicdanını kaybettiğini sandığımız küreselleşen dünyamızda Dr. Atsushi Miyazaki çekik gözleriyle bir gökyüzü meleği olarak Van Gölü kıyısından hepimize gülümseyecek. O artık canavarıyla ünlenmiş Van gölü’nün nazlı bir evladı, Vanlıların yüreklerinin en derinlerine nüfuz eden Japon gardaşlarıdır! Nur içinde yatsın — Dr. Atsushi Miyazaki’yi... Watashi wa anata o aishite! (*) (*) Dr. Atsushi Miyazaki’yi... Seni seviyoruz!

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...