Cumartesi, 7 Aralık 2019
Şahin AKÇAP

Deprem bölgesine yardım yaparken aman dikkat!


Pazar gününden beri bir haber merkezi santrali gibi çalışan telefonuma son sekiz saatten beri gelen şikâyet konularından en önemlisi:
“Yardım alamıyoruz!”Oldu.
Örneğin bir depremzede ağlayarak ve yakınarak:
“Bizler Van Araştırma hastanesinin arka bölümlerinde yaşayanlarız. Yardımı henüz görmedik.”Diyordu.
Genç bir delikanlı ise isyankâr ve sitem dolu sesiyle:
“Hafıziye Mahallesi ile Kültür Sarayının arka mahalle ve sokakları gıda ve giysi yardımı bekliyor. Yetişsinler!” Diye haykırıyordu. Oysa Türkiye ayakta!
Yardım için bütün halkımız seferber olmuş. Ama tuhaf bir kargaşa yüzünden yardım henüz ihtiyaç sahiplerine ulaşmakta gecikiyor.
İzmir’den ulaşan Zümrüt Kutluhan Kaya Hanımefendi; arkadaşlarıyla, konu komşuyla topladıkları yardımı daha önceleri de Van’da yardım gönderdikleri bir köy öğretmenine ulaştırmak için çabalıyorlar. Haklı olarak da:
“Korkumuz yardımın adresine ulaşamaması!”Diyorlar.
Zümrüt Hanım çok haklı.
Bu gibi felaketlerin yaşandığı sırada gizlice ortaya çıkan yardım yamyamları ihtiyaç sahiplerine ulaşacak yardımları engelleyip maalesef kendi stoklarını oluşturup sonra karaborsa ve farklı pazar alanlarında çıkarları doğrultusunda değerlendiriyorlar.
Zümrüt Hanım ve yardımsever arkadaşlarına önerim yardımı yerine ulaştıracak kargodan teslim edildiğine dair tutanağın düzenlenip kendilerine ulaştırmalarını sağlamaları. Veya devletin oluşturduğu organizasyonlarla o da olmazsa; İzmir, İstanbul, Bursa, Antalya, gibi kentlerimizde faal durumdaki Van Vakıfları yöneticileriyle görüşmeleri.
Yaşadığımız geçmiş Van depremi (24 Kasım 1976) deneyimde felaket bölgelerinde ortaya çıkan ruhsuz hırsızların çaldıklarını daha sonra anakent pazarlarında sattığı o zamanki haberlerde tescillenmişti.
Deprem bölgesine ulaşan yardım kamyonlarına adeta saldıran insanların görüntüsü koordinasyondaki eksikliğin ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. İnsanların birbirleriyle kavga ederek yardımlara hücum etmesi deprem bölgesindeki dayanışma bilincini de yok eder, gücü gücüne yeten arbedesine dönüşür ve acının hamuruna insafsızca gerilim karıştırılır.
Van’da mutlaka yardım kampanyalarının sorumluluğu verilen insanların özgeçmişi de sorgulanmalı. Adaletli yardım paylaşımında hiç kimsenin gözünün yaşına bakılmamalı.
İran’ın yardımı kabul gördü, İsrail’in yardımı geri çevrildi haberine gelince. Haber doğruysa eğer inanılmaz bir insanlık suçu işlenmiştir! Bunun adı ırkçılık, din ayrımıdır. İsrail’le ilgili dış işleri sorunumuz, sürtüşmelerimiz depremdeki dayanışma yardımını etkilerse diplomasideki dünya notumuz sıfıra düşer. Haberin yalan olmasını diliyorum.
Antalya Valiliği Deprem için 25 kişilik arama kurtarma ekibi,13 doktor ve depremzedelere ulaştırılmak üzere 7 bin adet kumanya gönderecek. Konuyla ilgili Antalya yerel basına yansıyan haber şöyle:
“Antalya Valiliği, depremin yaşandığı Van'a 25 kişilik arama kurtarma ekibi, 13 doktor ve depremzedelere ulaştırılmak üzere 7 bin adet kumanya gönderecek.
Antalya Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Van'da meydana gelen deprem nedeniyle İl Kriz Merkezi'nin Antalya Valisi Ahmet Altıparmak başkanlığında toplandığı bildirildi. Van Valiliği ile irtibata geçilmesi sonucunda, ihtiyaç duyulan 25 personelden oluşan tam donanımlı arama ve kurtarma ekibi ile 13 doktor ve 7000 kumanyadan oluşan gıda maddelerinin kısa sürede hazırlanarak deprem bölgesine ulaştırılmak üzere saat 21.00'de yola çıkacağı ifade edilen açıklamada, Van'da meydana gelen depremde zarar görenler için yardımda bulunmak isteyen kurum ve kişilerin Antalya Valiliği'nin 243 18 80, 243 18 81, 243 18 82, 243 18 83 numaralı telefonları ile Afet Acil Yönetim Merkezi'nin 226 21 09 nolu telefonu ile 227 67 39 numaralı faksına müracaat etmeleri istendi. “

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-11-26

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-11-25

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...